Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

İSTANBUL'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

24.08.2013 09:37

İSTANBUL'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

 
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

ANADOLU HİSARI;SULTAN 1.BEYAZIT TARAFINDAN 1395 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, KARŞISINDA RUMELİ HİSAR'I BULUNMAKTADIR.

AYASOFYA (SAİNT SOPHİA);532-537 YILLARI ARASINDA BİZANS İMPARATORU JÜSTİNİANUS TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, FATİH SULTAN MEHMET 1453 YILINDA İSTANBUL'U FETHEDİNCE BURAYI CAMİ'YE ÇEVİRMİŞTİR. MİMAR SİNAN BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜRK USTALARI TARAFINDAN DA İSLAM ESERLERİ EKLENMİŞTİR, EL YAZMASI 1 KÜTÜPHANESİ MEVCUTTUR. SULTANAHMET SEMTİNDEDİR, İSTANBUL'A GELENLERİN ZİYARET ETTİĞİ YERLERDEN BİRİSİDİR.

BOZDOĞAN KEMERİ;İSTANBUL BELEDİYE SARAYI KARŞISINDADIR, İSTANBUL'A SU GETİRMEK İÇİN KESME TAŞTAN 364-378 YILLARI ARASINDA YAPILMIŞTIR.

ÇEMBERLİTAŞ;ÇEMBERLİTAŞ'TADIR, SİLİNDİR ŞEKLİNDE VE 9 TAŞ BLOGUNDAN YAPILMIŞ VE SULTAN MAHMUT DÖNEMİNDE ÇEVRESİ ÇEMBERLERLE DESTEKLENMİŞTİR. BU SÜTUN KOSTANTİN ZAMANINDA ROMA'DAN GETİRİLMİŞTİR, 1 ZAMANLAR ÜZERİNDE 1 HEYKEL BULUNUYORDU.

SULTANAHMET CAMİİ;SULTANAHMET MEYDANINDADIR, 1.SULTAN AHMET TARAFINDAN MİMAR MEHMET AĞA'YA 1616 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR. 6 MİNARESİ VARDIR, İSTANBUL'DA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN TARİHİ ESERLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR.

FATİH CAMİİ;İSTANBUL'UN FATİH SEMTİNDEDİR, İLK YAPI FATİH SULTAN MEHMET DÖNEMİNDE YAPILMIŞSA DA BU GÜNKÜ DURUMU 18.Y.Y.DAN KALMADIR. MİHRAP-TAÇ KAPI-SON CEMAAT YERİ FATİH SULTAN MEHMET ZAMANINDA YAPILMIŞTIR, CAMİNİN GÜNEYİNDE 1453 YILINDA İSTANBUL'U FETHEDEN OSMANLI İMPARATORU FATİH SULTAN MEHMET'İN TÜRBESİ BULUNMAKTADIR, ÜNLÜ FATİH KÜTÜPHANESİ'DE CAMİ İÇİNDEDİR.

LALELİ CAMİİ;SULTAN 111.MUSTAFA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, 10 NİSAN 1760 YILINDA TEMELİ ATILMIŞTIR. 1764 YILINDA İBADETE AÇILMIŞTIR, MERKEZİ KUBBE 8 SÜTUNA DAYALI KEMERLER ÜZERİNDEDİR. 6 YARIM KUBBE İLE ÇEVRİLİDİR, CAMİNİN İÇ DUVARI SOMAKİ MERMERLE KAPLIDIR. 105 PENCERESİ, TEK ŞEREFELİ 2 ZARİF MİNARESİ VARDIR. İSTANBUL’UN LALELİ SEMTİ’NDEDİR.

TOPKAPI SARAYI-MÜZESİ;4.Y.Y.DAN 19.Y.Y.A KADAR EKLENTİLERLE BU GÜNKÜ DURUMUNA GELMİŞTİR, BAZI EKLENTİLERİ MİMAR SİNAN TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. İÇİNDE MÜCEVHERLER-TAHTLAR-ÇİNİ VE SERAMİK KOLEKSİYONLARI-KUTSAL EMANETLER SERGİLENMEKTEDİR. BAĞDAT KÖŞKÜ-HAREM DAİRESİ-REVAN KÖŞKÜ BU SARAYIN İÇİNDE YER ALMAKTADIR.

DOLMABAHÇE SARAYI-MÜZESİ;1854 YILINDA SULTAN ABDÜLMECİT TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, TÜRK VE AVRUPA MİMARİSİ ÖZELLİKLERİNİ TAŞIMAKTADIR. BELGAMİ TAŞLI 1 HAMAMI VARDIR.

YILDIZ SARAYI;19.Y.Y.IN 2.YARISINDA SULTAN ABDÜLHAMİT TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, KORUSUNDA 200 YILLIK AĞAÇLAR BULUNMAKTADIR.

BEYLERBEYİ SARAYI-MÜZESİ;BEYLERBEYİ SEMTİNDEDİR, 1865 YILINDA SULTAN ABDÜLAZİZ TARAFINDAN İÇ KISIMLARI AK MERMERDEN YAPTIRILMIŞTIR. KAT KAT BAHÇELERİ MEVCUTTUR.

RUMELİ HİSARI;İSTANBUL BOĞAZI'NIN EN DAR YERİNDEDİR, 1452 YILINDA FATİH SULTAN MEHMET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

YEREBATAN SARAYI;6.Y.Y.DA BİZANS İMPARATORU JÜSTİNYAN TARAFINDAN YAPTIRILMIŞ BÜYÜK 1 SU SARNICIDIR, ZARİF SÜTUNLARI İLE 1 SARAYI ANDIRIR.

ANADOLU KAVAĞI;İSTANBUL'UN BOĞAZI'NIN KARADENİZ'E AÇILAN SON NOKTASIDIR, BURADA DENİZ KENARINDA İRİLİ UFAKLI 25-30 KADAR MODERN BALIKÇI LOKANTALARI VARDIR. BURAYA GELENLER GENELLİKLE BALIK YEMEDEN DÖNMEZLER, BİR ÇOK BALIK TÜRÜNÜ LOKANTALARDA TAZE OLARAK BULMAK MÜMKÜNDÜR. GENELLİKLE KARADENİZ'LİLERİN OTURDUĞU KÜÇÜK BİR SEMTTİR, HEMEN YANIBAŞINDA ORMANLAR YÜKSELMEKTEDİR. ANADOLU KAVAĞI'NIN 1 KM. KUZEYİNDE DİK BİR YOKUŞU AŞTIKTAN SONRA ANADOLU KAVAĞI KALESİ'NE ULAŞMAK, ORADAN İSTANBUL BOĞAZI'NIN BÜYÜK BİR KISMI İLE İSTANBUL BOĞAZI'NA GİRİP ÇIKAN GEMİLERİN KARADENİZDE SEYİR ETMELERİNİ SAATLERCE İZLEYEBİLİRSİNİZ.

SAPPHİRE BİNASI;AVRUPA'NIN-TÜRKİYE'NİN VE İSTANBUL'UN EN YÜKSEK BİNASIDIR, İSTANBUL'UN LEVENT İLÇESİ'NDEDİR. 5 MART 2011 TARİHİNDE AÇILMIŞTIR, 165.000 M2'LİK 1 ALANI KAPLAMAKTADIR. AVM ALANI 46.000 M2'DİR, YÜKSEKLİĞİ 261 METREDİR, 236 METRE YÜKSEKLİKTE 360 C'LİK 1 SEYİR TERASINA SAHİPTİR. 200 METRE YÜKSEKLİKTE BAHÇE KEYFİ YAPMAK MÜMKÜNDÜR. 163.METREDE GOLF MERKEZİ BULUNMAKTADIR, 56'SI ZEMİN ÜZERİNDE OLMAK ÜZERE 66 KATLIDIR. BU BİNADA 6.500 ADET PENCERE VARDIR, ÇATI KATINA ÇIKMAK 17 DOLARDIR. EN UCUZ DAİRE 1 MİLYON TL.SIDIR, 7.5 MİLYON TL.OLAN DAİRE MEVCUTTUR. BİNA PENCERELERİ ÇİFT CAMLIDIR VE ENERJİDEN % 30 TASARRUF SAĞLAMAKTADIR, İSTANBUL'A GELEN TURİSTLERİN YENİ CAZİBE MERKEZİDİR.

İSTANBUL 7 TEPE ÜZERİNE KURULMUŞTUR, BU TEPELER AKROPOLİS'TEN BAŞLAYIP EDİRNEKAPI'YA KADAR GİDEN VE SURLARIN İÇİNDE KALAN YERLERDEDİR. BU TEPELERİN HEPSİ DE TARİHİ YARIMADA ÜZERİNDEDİR, AŞAĞIDA BU TEPELERİN YERLERİNİ ÖĞRENELİM;

1.TEPE;TOPKAPI SARAYI-AYA İRİNİ-AYASOFYA MÜZESİ-SULTANAHMET CAMİİ-İBRAHİMPAŞA SARAYI-YEREBATAN SARNICI'NIN BULUNDUĞU 30-40 METRE YÜKSEKLİĞİNDE Kİ YERDİR.

2.TEPE;FİRUZAĞA CAMİİ-KAPALI ÇARŞI-BİNBİRDİREK SARNICI-ÇEMBERLİTAŞ HAMAMI-NURUOSMANİYE CAMİİ-MISIR ÇARŞISI'NI İÇİNE ALAN MINTIKADIR.

3.TEPE;SÜLEYMANİYE CAMİİ-BEYAZIT CAMİİ-İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-LALELİ CAMİİ-ÇUKURÇEŞME HAMAMI-SÜLEYMANİYE KÜLLİYESİ-MİMAR SİNAN TÜRBESİ-ZEYREK CAMİİ'NİN BULUNDUĞU TEPEDİR.

4.TEPE;FATİH CAMİİ-BOZDOĞAN SU KEMERİ'NİN OLDUĞU MINTIKADIR.

5.TEPE;YAVUZ SULTAN SELİM CAMİİ-FETHİYE CAMİİ-KARİYE CAMİİ-FENER RUM PATRİKHANESİ'NİN OLDUĞU TEPEDİR.

6.TEPE;MİHRİMAH SULTAN CAMİİ-TEKFUR SARAYI'NIN OLDUĞU TEPEDİR. BURADA YÜKSEKLİK 70 METREDİR, 4.TEPENİN UZANTISIDIR.

7.TEPE;ARKADİUS FORUMU-ARKADİUS SÜTUNU-HASEKİ SULTAN CAMİİ-BAYRAMPAŞA MESCİDİ'NİN OLDUĞU TEPEDİR.