Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

HATAY'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

18.08.2013 23:15

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

SAİNT PİERRE KİLİSESİ;ANTAKYA-REYHANLI YOLU ÜZERİNDEDİR, ANTAKYA'YA 1 KM.UZAKLIKTADIR. 13 M.UZUNLUĞUNDA, 9.5 M.GENİŞLİĞİNDEDİR. BİR MAĞARA KİLİSESİ OLAN SAİNT PİERRE KİLİSESİ'NİN TAVAN YÜKSEKLİĞİ 7 M.DİR, X11.Y.Y.DAN KALMADIR. İÇİNDE KUTSAL SAYILAN 1 SU İLE BASKIN ANINDA KAÇABİLMEK İÇİN 1 TÜNEL VARDIR, PAPA V1.PAUL;SAİNT PİERRE KİLİSESİ'Nİ HIRİSTİYANLAR İÇİN HAÇ YERİ İLAN ETMİŞTİR, KATOLİKLER İÇİN ÖNEM TAŞIYAN 1 KİLİSEDİR. PAPALIK BURAYI ZİYARET EDECEK OLAN HER KATOLİĞİN GÜNAHLARININ AFFOLUNACAĞINI İLAN ETMİŞTİR, SAİNT PİERRE BU KİLİSEDE HAZRETİ İSA'NIN DİNİNİ KABUL EDENLERE VAAZ VE NASİHATTE BULUNURMUŞ. KİLİSE İÇİNDE Kİ SUYUN SITMA HASTALIĞINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLMEKTEDİR, 1963 YILINDA PAPA V1.PAUL'UN BURAYI KUTSAL YER İLAN ETMESİNDEN SONRA HER YIL 29 HAZİRAN'DA BURADA KATOLİK KİLİSESİ TARAFINDAN AYİN DÜZENLENMEKTEDİR. SİLPİUS DAĞI'NIN ETEĞİNDEDİR, ANTAKYA'NIN KUZEY DOĞUSU'NDA YER ALAN BU DAĞA YABANCILAR ''HAÇ DAĞI'' İSMİNİ VERMİŞLERDİR.

HERENİON (CEHENNEM KAYIKÇISI);SAİNT PİERRE KİLİSESİ'NİN 200 M.KUZEYİNDE 1 KAYA KABARTMASIDIR, HELENİSTİK DEVİRDE YAPILMIŞTIR. MİTOLOJİYE GÖRE HERENİON HADES, ÖLENLERİ RÜŞVET KARŞILIĞINDA KAYIĞI İLE ATEŞTEN OLAN NEHİRDEN GEÇİRİRMİŞ. SONRA DA AVUÇLARINDA Kİ PARAYI CEBİNE İNDİRİRMİŞ, O DEVİRDE ÖLÜLERİN AVUÇLARINA PARA KONURDU.HERENİON HADES İSE BU PARALARI MÜNASİP 1 YERDE ''TAŞIMA ÜCRETİ'' OLARAK ALIR CEBİNE İNDİRİRDİ. KORKUNÇ 1 YÜZÜ VARDI VE SAÇI SAKALI BİRBİRİNE KARIŞIRDI VE ŞAŞI İDİ, ÖLÜLERİN ELİNDEN ALDIĞI PARALARLA GENELLİKLE ŞARAP İÇERDİ.

SİRK;MAŞUKLU KÖYÜNDEDİR, ROMALILAR DEVRİNE AİTTİR.

HİPODROM;KÜÇÜK DALYAN KÖYÜNDEDİR, ROMALILARA AİTTİR.

HARBİYE SU KEMERİ;HARBİYE'NİN DOĞUSUNDA, DARMAŞTALI'DA ROMA VE BİZANSLILARA AİT 2 AYRI SU KEMERİ VARDIR.

HABİB NECCAR CAMİİ;GREKO ROMEN TARZINDA YAPILMIŞ 1 MABED İKEN SONRADAN KİLİSEYE ÇEVRİLMİŞ, ANTAKYA MÜSLÜMANLARIN ELİNE GEÇİNCE CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR. CAMİNİN BİTİŞİĞİNDE 1 YER ALTI MEZARI VARDIR, BURADA AZİZLERDEN HABİB NECCAR'IN BAŞI GÖMÜLÜDÜR. GÖVDESİ İSE SİLİPİYUS DAĞI'NDA Kİ 1 MAĞARADADIR, BU DAĞA HALK ARASINDA ''HABİB NECCAR DAĞI''DA DENMEKTEDİR. CAMİ BİÇİM OLARAK ORTAÇAĞ'DA YAPILMIŞ KİLİSELERİ ANDIRMAKTADIR, MİNARENİN ALT KISMI ŞARK. ÜST KISMI BAROK TARZINDADIR, CAMİNİN YANINDA Kİ YER ALTI MEZARLIĞI HALK ARASINDA KUTSAL OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR. CAMİ KİLİSESİ ROMA DEVRİNE AİTTİR, MİNARE XV11.Y.Y. STİLİNDEDİR. HABİB NECCAR İSE;İSLAMİYETİN İLK YILLARINDA İSLAMİYETİ YAYMAK İÇİN ANTAKYA'YA GELEN ULULARDANDIR, HALK BURAYI KUTSAL YER OLARAK BİLMEKTEDİR.

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ;BELEDİYE MEYDANINDADIR, 1958 YILINDA HİZMETE GİRMİŞTİR. M.S.11.Y.Y.DAN KALMA MOZAİKLER SERGİLENMEKTEDİR, MOZAİK MÜZESİ OLARAK DÜNYANIN 2.BÜYÜK KOLLEKSİYONUNA SAHİPTİR. AYRICA ROMA-BİZANS-HELENİSTİK-HİTİT DEVRİNE AİT MUHTELİF ESERLERDE MÜZEDE TEŞHİR EDİLMEKTEDİR.

KALE;ANTAKYA'NIN DOĞUSUNDA, ANTİK SİLPİUS (HABİB NECCAR) DAĞI'NIN TEPESİNDEDİR. M.S.V1.Y.Y.DA JÜSTİNİANUS TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, BİZANS DEVRİNDE YENİLENMİŞTİR. STRATEJİK 1 NOKTADA YER ALAN KALE, UZUN YILLAR GÜVENLİK KARAKOLU OLARAK VAZİFE GÖRMÜŞTÜR.

ANTAKYA ŞEHİR PARKI;İL MERKEZİNDE BULUNMAKTADIR, İÇİNDE GAZİNOLAR-SİNEMA-KAPALI SPOR SALONU-YÜZME HAVUZU-ÇOCUK BAHÇESİ VARDIR.

BATIAYAZ (TEKNEPINAR);BÖLGENİN PİKNİK VE DİNLENME YERİDİR, DAĞ OTELİ İLE YAZ AYLARINDA ÇALIŞAN GAZİNOLARI MEVCUTTUR.

MAŞUKLU FUAR EĞLENCE SİTESİ;SAİNT PİERRE KİLİSESİ YAKININDADIR, İÇİNDE GAZİNO-ÇOCUK BAHÇESİ-PİKNİK YERİ-SİNEMA-LUNAPARK VB.GİBİ TESİSLER MEVCUTTUR.

HABİB NECCAR DAĞI GAZİNOSU;ANTAKYA'YI KUŞ BAKIŞI GÖREN 1 YERDİR, YAZ AYLARINDA HATAY'LILAR BURAYA BÜYÜK İLGİ GÖSTERİR.

ERZİN İÇMESİ;ERZİN'DEDİR, OTEL-LOKANTA VB.GİBİ TESİSLERE SAHİPTİR. SUYU MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR, YAZ AYLARINDA SÜREKLİ VASITA BULUNMAKTADIR.

REYHANLI KAPLICASI;REYHANLI İLÇE'SİNİN HAMAM BUCAĞINDADIR, SURİYE HUDUTUNA YAKIN OLAN BU KAPLICAYA YABANCILAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERMEKTEDİRLER. OTEL-LOKANTA VB.GİBİ TESİSLERİ VARDIR, SUYU ROMATİZMA-NEVRALJİ-CİLT-KARACİĞER-SAFRA YOLLARI-BAĞIRSAK HASTALIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. SUYU İLE BANYO YAPILDIĞI GİBİ AYRICA İÇMELERİ DE MEVCUTTUR, YAZ AYLARINDA SÜREKLİ VASITA BULMAK MÜMKÜNDÜR.

HARBİYE (DEFNE);ANTAKYA'YA 8 KM.UZAKLIKTADIR, ORMANLARI VE ŞELALERİ İLE ÜNLÜDÜR. OTEL-LOKANTA VB.GİBİ TESİSLERE SAHİPTİR, DEFNE DİYE DE ANILIR. MİTOLOJİYE GÖRE DALPNE İSİMLİ SU PERİSİ APOLLO'DAN KAÇARKEN BURADA DEFNE AĞACI OLMUŞTUR, HATAY'A GELENLERİN SIK UĞRADIKLARI YERLERDEN BİRİSİDİR.

İSKENDERUN SOĞUK OLUK YAYLASI;İSKENDERUN İLE BELEN ARASINDADIR, YAYLADA MODERN BİNALAR-OTELLER-LOKANTALAR-ÇARŞI VARDIR.

ARSUZ;İSKENDERUN'A 33 KM.UZAKLIKTADIR, MODERN OTEL-MOTEL-GAZİNO VB.GİBİ TESİSLERE SAHİPTİR. DALGAKIRAN ÇOK GÜZEL1 PLAJI MEVCUTTUR.

SAMANDAĞ;ANTAKYA'LILAR YAZ AYLARINI GENELLİKLE ÇEVLİK PLAJLARINDA GEÇİRİRLER, SAMANDAĞ İLÇE SINIRLARI İÇİNDE YER ALAN ÇEVLİK PLAJLARI İLE ÜNLÜDÜR. SAMANDAĞ'DA OTEL-LOKANTA VB. GİBİ TESİSLER VARDIR.

TEKNE PINAR YAYLASI;SAMANDAĞ İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, SERİN SUYU-BOL OKSİJENLİ 1 HAVASI-GÜZEL DOĞAL MANZARASI İLE ÜNLÜ 1 MESİRE YERİDİR.

İSKENDERUN YUNUS SÜTUNU;İSKENDERUN İLE PAYAS DEMİRYOLU YARMASI ÜZERİNDEDİR, İSKENDERUN ŞEHRİNİN GİRİŞ KAPISI KALINTISIDIR. HALK YUNUS PEYGAMBER'İN YUNUS BALIĞI'NIN KARNINDAN ÇIKTIĞI YERİN BURASI OLDUĞUNA İNANMAKTADIR, BU NEDENLE BURAYA ''YUNUS SÜTUNU'' DENMEKTEDİR. BÜYÜK İSKENDER'İN CESEDİNİN DE BU SÜTUN ÜZERİNE ASILDIĞI SÖYLENTİLER ARASINDADIR.

İSKENDERUN BAKRAS ŞATOSU;ANTAKYA-İSKENDERUN KARAYOLUNUN 27.KM.SİNDE BAKRAS KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDEDİR, KÖYÜN BATISINA DÜŞEN BU ŞATONUN İLK YAPIMI HELENİSTİK DEVİRDE BAŞLAMIŞTIR. ROMA VE BİZANSLILARCA DA ÖNEM VERİLMİŞTİR.

İSKENDERUN SARI SEKİ ŞATOSU;İSKENDERUN-PAYAS DEMİRYOLU ÜZERİNDEDİR, 11 KM. UZAKLIKTADIR. HAÇLILAR DÖNEMİNDEN KALMADIR.

İSKENDERUN (MİTİANDUS);ESENTEPE DENİLEN YERDEDİR, MİTİANDUS ŞEHRİNİN KALINTILARIDIR. BURADA GREK VE FİNİKE'LİLERE AİT ODA MEZARLARI İLE TOPRAK LAHİTLER MEVCUTTUR.

İSSOS;ANTAKYA'YA 84 KM.UZAKLIKTADIR, BÜYÜK İSKENDER'İN DARİUS'U YENDİĞİ YERDİR. SU YOLLARI-ÖREN YERLERİ SAĞLAM OLARAK AYAKTA BULUNMAKTADIR.

CEBEL AKRA;ANTAKYA'NIN 33 KM. GÜNEYİNDEDİR, HİTİT DEVRİ KALINTILARINA SAHİPTİR.

KÜRŞAT ŞATOSU;ANTAKYA'YA 14 KM.UZAKLIKTADIR, YAYLADAĞI YOLU ÜZERİNDEDİR. HAÇLI DEVRİNDEN KALMA 1 ESERDİR.

KÖPRÜ;ASİ NEHRİ ÜZERİNDE Kİ KÖPRÜ ROMA İMPARATORU DİECLETİANUS TARAFINDAN 111.Y.Y.DA YAPTIRILMIŞTIR.

ULU CAMİ;KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN ZAMANINDA YAPTIRILMIŞTIR, ZİYARETÇİSİ BOL 1 CAMİDİR.

SALEN KALESİ;DEĞİRMENDERE CİVARINDADIR.

TRAYAN SU KEMERİ;ROMALILARDAN KALMADIR, BAĞRIYANIK MAHALLESİ'NDEDİR.

HİPODROM;KÜÇÜK DALYAN KÖYÜ'NDEDİR, BİZANS DEVRİNDEN KALMADIR.

SU KEMERİ;DEMİRKAPI MEVKİİNDEDİR, SURLARLA AYNI DEVİRDE YAPILMIŞTIR.

KIRIKHAN;ANTAKYA-ISLAHİYE YOLU ÜZERİNDEDİR, ANTAKYA'YA 40 KM. İSKENDERUN'A İSE 38 KM. UZAKLIKTADIR. KIRIKHAN'DA KALE-DERBİ SARK KALESİ-TİTUS TÜNELİ-ESKİ LİMAN-DOR MABEDİ-KALİODİS KİLİSESİ-MORTANA KİLİSESİ-ST.JAN HIRİSİSTOMOS KİLİSESİ-KAYA MEZARLARI-BOZ KALE-ST.SİMON STİLİT MANASTIRI-PAYAS KALESİ-HAN-HAMAM-CAMİ-RAHİBELER MANASTIRI-ATÇANA HİTİT SARAYLARI-ŞEHİR KALINTISI-HÖYÜKLER GÖRÜLMEYE DEĞER TURİSTİK YERLERDİR.

İSKENDERUN;ŞATO KALINTILARI-SALAN KALE-HAN-HAMAM-ROSUS HARABELERİ-SÜTUNLU LİMAN-FRANK LİMANI İSKENDERUN'DA GÖRÜLEBİLECEK DİĞER TARİHİ-TURİSTİK KALINTILARDIR