Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

BİNGÖL'DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

17.08.2013 15:02
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
 
BİNGÖL KAYAK MERKEZİ;BİNGÖL-ELAZIĞ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 20 KM. UZAKLIKTADIR. ÇATI KÖYÜ'NDEDİR, BURASI GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE BAĞLIDIR. ULAŞIM ÖZEL ARAÇLARLA YAPILMAKTADIR, BURADA HER TÜRLÜ İHTİYACI KARŞILAYACAK KALORİFERLİ 50 YATAKLI OTEL-HAMAM-LOKANTA-İSTİRAHAT SALONU-OYUN SALONU-TELEFERİK VB.GİBİ TESİSLER VARDIR. SAĞLIK OCAĞI VB. GİBİ OLMAYAN HİZMETLER İÇİN BİNGÖL İL MERKEZİNE GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR, TELE-SKİ 44 ASKILIDIR. KAYAK ARABASI VE KAYAKLA YÜRÜYÜŞ ALANI MEVCUTTUR, PİSTİN UZUNLUĞU 950-1000 METRE CİVARINDADIR. 100 METRE GENİŞLİĞİNDEDİR, ACEMİ VE İLERİ DÜZEYDE Kİ KAYAKÇILAR İÇİN AYRI AYRI GÜZERGAHLAR VARDIR. ORTALAMA MEYİL %'DE 25 CİVARINDADIR, BİNGÖL KAYAK MERKEZİ'NDE Kİ ALT İSTASYON 1.650 METRE. ÜST İSTASYON İSE 1.890 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, ARALIK-OCAK-ŞUBAT-MART AYLARI BURADA KAYAK YAPMAK İÇİN UYGUN DÖNEMLERDİR. YAZ-KIŞ ÇALIŞAN BİR TESİSTİR.
 
KAYMAK EVİ MESİRE ALANI;BİNGÖL-ELAZIĞ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL KAYAK MERKEZİ'NE KAYAK 4 KM. UZAKLIKTADIR. SEYAHAT EDENLERİN KAYMAK VE BALLA KAHVALTI YAPABİLECEKLER BİR YERDİR, YAZ KIŞ HİZMETE AÇIKTIR.
 
ORDUZU MESİRE ALANI;MALATYA-ELAZIĞ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 5 KM. UZAKLIKTADIR. BALIKLARI İLE ÜNLÜDÜR, 1 MESİRE YERİDİR.
 
ATA PARK MESİRE ALANI (KIR EVİ);BİNGÖL-ELAZIĞ KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 10 KM. UZAKLIKTADIR. ARAZİYE HAKİM BİR TEPE ÜZERİNDEDİR, ÇEVRESİ MEŞE AĞAÇLARI İLE KAPLIDIR. YOLUN 500 METRE ALT TARAFINDA BİR BOĞAZDAN GAYT ÇAYI AKMAKTADIR, BURADA Kİ KAYNAK SUYU ÇEŞME HALİNE GETİRİLMİŞTİR. AYRICA LOKANTA-ÇOCUK OYUN PARKI-ORMAN İÇİ OTURMA BANKLARI VARDIR.
 
SOĞUK SU (SOĞUK ÇEŞME) MESİRE ALANI;BİNGÖL-KARLIOVA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 30 KM. UZAKLIKTADIR. YUKARI BANAZI KÖYÜ CİVARINDADIR, BUZ GİBİ SULARA VE ORMANLIK ALANA SAHİPTİR. GÜVEÇ İLE TAVA YEMEĞİ ÜNLÜDÜR.
 
ILICALAR MEVKİİ;BİNGÖL-KARLIOVA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 22 KM. UZAKLIKTADIR.  BURADA BİR ÇOK OTEL-MOTEL MEVCUTTUR, OTEL VE MOTELLERİN GAZİNO-LOKANTA KISIMLARI DA VARDIR. OTELLERDEN BİRİSİNDE KADIN VE ERKEKLER İÇİN AYRI AYRI YÜZME HAVUZU BULUNMAKTADIR, ILICA SULARININ SICAKLIK DERECESİ 36 C İLE 47 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR, YAPILAN TAHLİLLER NETİCESİNDE SU İÇİNDE KALSİYUM-BİKARBONAT-SÜLFAT OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR. BU ÖZELLİĞİ NEDENİ İLE DOĞU CÜZZAMI-FRENGİ-TRAHOM-FELÇ GİBİ RAHATSIZLIKLARA FAYDALI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMEKTEDİR, ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA BURASI HEM ILICA HEM DE MESİRE YERİ GÖREVİ GÖRMEKTEDİR.
 
HORATA KASABASI MESİRE ALANI;BİNGÖL'E 15 KM. UZAKLIKTADIR, SULAK VE YEŞİLLİK BİR MESİRE ALANIDIR.
 
KÖS KAPLICALARI;BİNGÖL-KARLIOVA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, AĞAÇELİ KASABASI'NA BAĞLI KÖP KÖYÜ'NDEDİR. BANYO TEDAVİSİ'NİN ROMATİZMA-NEVRALJİ-NEFRİT-KADIN HASTALIKLARINA İYİ GELDİĞİ ÖNE SÜRÜLMEKTEDİR, BURADA OTEL-MOTEL-PANSİYON-2 KAPALI 1 AÇIK YÜZME HAVUZU-LOKANTA-ÇAY BAHÇESİ-ARAÇ PARKI BULUNMAKTADIR. YOLU YAZ VE KIŞ HER ZAMAN AÇIKTIR, YERLİ VE YABANCILARIN UĞRAK YERİDİR.
 
SEBİTERİAS (SENTARİUS) KALESİ;BİNGÖL'E 18-20 KM. KADAR UZAKLIKTADIR, MURAT IRMAĞI VADİSİ ÜZERİNDEDİR. URARTU KRALLIĞI'NIN BÖLGEYİ ELİNDE TUTABİLMEK İÇİN YAPTIRDIĞI 3 KALEDEN BİRİSİDİR, KALINTILARI AYAKTADIR.
 
SOĞUK ÇEŞME MESİRE ALANI-ERENTEPE KÖYÜ ARZEK ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-CELAL ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-VALİ KURTULUŞ ŞİŞMANTÜRK ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-VALİ ABDULKADİR SARI PARKI MESİRE ALANI-DSİ PARKI MESİRE ALANI-ALABALIK ÇİFTLİĞİ MESİRE ALANI-SOLHAN HAFİT ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-BALPINAR ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-ŞEYH AHMET DERESİ MESİRE ALANI-GAYT DERESİ MESİRE ALANI-BİRLİK TESİSLERİ MESİRE ALANI-ÇAPAKÇUR VADİSİ MESİRE ALANI-MİRZAN KÖYÜ MESİRE ALANI BİNGÖL'DE BULUNAN DİĞER MESİRE ALANLARIDIR.
 
YOL ÇATI KAYAK EVİ;KAMP VE KARAVAN TURİZMİNE ELVERİŞLİ İMKANLAR SUNMAKTADIR.
 
ZAĞ MAĞARASI;MURAT NEHRİ KIYISINDADIR, GÖKÇELİ KÖYÜ İLE YENİDAL KÖYÜ ARASINDA SARP BİR KAYALIK ÜZERİNDEDİR. MURAT NEHRİ'NE BAKAN TARAFI 300 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, KAYALARIN OYULMASI İLE YAPILMIŞTIR. MAĞARA 3 KATLIDIR, HER KATINDA 26 ODA MEVCUTTUR. KATLAR ARASI GEÇİŞLER YUVARLAR BACALARLA, ODALAR ARASI GEÇİŞLER KAPILARLA SAĞLANMIŞTIR. BİRİNCİ KATTA ZAHİRE DEPOSU OLARAK KULLANILDIĞI TAHMİN EDİLEN KUYULAR, ALT KATTA OTURMA ODALARI. EN ÜST KATTA HAREMLİK ODASI MEVCUTTUR, MAĞARA ZAMANLA HARAP OLMUŞSA DA 17 ODASI HALEN SAĞLAM OLARAK AYAKTADIR.
 
CIR ŞELALESİ;UZUNDERE KÖYÜ'NÜN ÇİR TAŞI MEVKİİNDEDİR, 100 METRE YÜKSEKLİKTE Kİ KAYALIĞIN ORTASINDAN GEÇMEKTEDİR. 50 METRE YÜKSEKLİKTEN AŞAĞIDA Kİ KAYALIK OLAN DERE YATAĞINA DÜŞMEKTEDİR, ILICA KASABASI'NA 8 KM. UZAKLIKTADIR. ŞELALEYE 2 AYRI YOLDAN GİDİLMEKTEDİR, ÇİR TAŞI'NIN OLDUĞU BÖLGEDE AYRICA KAYALIKLAR VE MAĞARALAR YER ALMAKTADIR. BU KAYALIKLARDA DOĞANIN EN YIRTICI KUŞLARI YAŞAMAKTADIR.
 
İÇMELER;BİNGÖL-GENÇ KARAYOLUNUN ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 9 KM. UZAKLIKTADIR. SU ÜZERİNDE YERLİ-YABANCI BİR ÇOK KİŞİ SABAHTAN AKŞAMA KADAR BURADA BULUNMAKTA VE KALABALIK OLUŞTURMAKTADIRLAR, SUYUN KRONİK ROMATİZMA-KADIN HASTALIKLARI-BÖBREK TAŞI DÜŞÜRME VB.GİBİ RAHATSIZLIKLARA İYİ GELDİĞİ TESBİT EDİLMİŞTİR.
 
GENÇ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KRAL KIZI KALESİ (DARA-HİNİ);GENÇ İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, İLÇENİN DOĞUSUNDA VE 2 KM. UZAĞINDADIR. DİYARBAKIR ÇAYI İLE KONSPER ÇAYI'NIN BULUŞTUĞU YERDE 1 TEPE ÜZERİNDEDİR. KALE'Yİ PERS KRALI DANO KIZI HİNİ İÇİN YAPTIRMIŞTIR, KEYNEKLER DİYE ANILAN KALE HALEN MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR.
 
KARLIOVA İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
BİNGÖL DAĞLARI KALE TEPE SEYİR ALANI;BİNGÖL DAĞLARI ÜZERİNDEDİR, KARLIOVA İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR. 3.250 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, ZİRVENİN 500 METRE ALT TARAFINDAN GÜNEŞİN DOĞUŞUNU VE YÜZLERCE MAVİ GÖL'Ü BURADAN İZLEMEK İNSANA MUHTEŞEM BİR SEYİR ZEVKİ VERMEKTEDİR. BU İŞ İÇİN TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARININ TERCİH EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR, DİĞER AYLARDA HAVALARIN SOĞUK OLMASI NEDENİ İLE BURADA BULUNMAK İMKANSIZDIR. YOL KARLIOVA İLÇESİ'NE KADAR ASFALTTIR, DİĞER KISIMLAR DAĞIN ZİRVESİNE KADAR STABİLİZEDİR (TOPRAK YOLDUR). DAĞIN ALTINA KADAR ARAÇLA GELİNDİKTEN SONRA 30 DAKİKA YAYA OLARAK YÜRÜMEK (KROS ÇALIŞMASI YAPMAK) GEREKMEKTEDİR, YUKARI ÇIKILDIKÇA SOĞUK SU KAYNAKLARI VE YEŞİLLİKLER GÖRÜLÜR. BURADA GÜNEŞ DOĞARKEN ÖNCE HAFİF BİR KIZARTI BELİRİR, KIZARTI ETRAFTA ÇOK RENKLİ GÜZELLİKLER VE DEKORLAR YARATIR. DAHA SONRA İNSANA KORKU VEREN BİR KARARTI ŞEKLİNİ ALIR, BU SIRADA İNSANI BİR ÜRPERTİ VE HEYECAN SARAR. KIZARIKLIKLAR KOR PARÇASI HALİNE GELİR, KOR PARÇASI İÇİNDE İNSAN YÜZÜNÜ ANDIRAN 3 BÜYÜK SİYAH LEKE BELİRİR. SONRA KARARTI HALİNDE YAVAŞ YAVAŞ AÇILMAYA BAŞLAR, UFUKTA GÖRÜLEREK OLUŞUMUNU TAMAMLAMAK ÜZERE İKEN ALTIN BİR KÜRE GİBİ GÖRÜNMEYE BAŞLAR. DÖNDÜKÇE ETRAFA BİNLERCE IŞIK SAÇAR, İNSANOĞLU'NUN GÖRMEDİĞİ DEĞİŞİK RENKLERİ O ANDA GÖRMESİ MÜMKÜNDÜR. O ZAMAN GÖZLERDE YAŞARMA-IŞIK SAÇMA-SEYREDEMEME GİBİ DURUMLAR OLUR, BU GÖRKEMLİ DOĞA OLAYINI İZLEMEK İÇİN GİTTİĞİNİZDE FOTOĞRAF MAKİNASI-KAMERA VB.GİBİ DÖKÜMANLARI YANINIZDA BULUNDURMAYI İHMAL ETMEYİN. BURADA BİN'DEN FAZLA GÖL VARDIR, BİN-GÖL VİLAYETİ İSMİNİ BU GÖLLERDEN ALMIŞTIR. EN ÖNEMLİ GÖLLER KUŞ GÖLÜ-HAREM GÖLÜ-ER GÖLÜ-KILLI GÖLÜ-MİSKİN GÖLÜ-MİNARMAK GÖLÜ-MUHANNES GÖLÜ-CEBBAR GÖLÜ-BALLI GÖLÜ-KANLI GÖLÜ-İÇME GÖLÜ-SALBAŞ GÖLÜ-AYNÜL HAYAT GÖLÜ-HATUN GÖLÜ-SENTBANT GÖLÜ-KASIM GÖLÜ-KERKES GÖLÜ-ZIRNIK GÖLÜ-ŞUR GÖLÜ'DÜR, BU MINTIKAYI EVLİYA ÇELEBİ'DE GEZMİŞ VE ÇOK BEĞENMİŞTİR.(NOT.BU GÖLLERİ GÖRÜP ÇEVRESİ'NDE TURİSTİK YATIRIMLAR YAPMAK İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI YAPABİLİR, İLGİLİLERLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. BAKARSINIZ, ŞANS BU GÖLLERİN OLDUĞU YERDE YÜZÜNÜZE GÜLEBİLİR.)
 
KÜBİK MAĞARASI;KARLIOVA İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR,  KÜBİK KÖYÜ CİVARINDADIR. İÇİNDE CİLALI TAŞ VE TUNÇ DEVRİNE AİT BAZI KALINTILAR VARDIR, DUVARLARINDA BİR TAKIM OYMALAR VE İŞLEMELER MEVCUTTUR.
 
AZİZAN ANITI;BİNGÖL'E 40 KM. UZAKLIKTADIR, BİNGÖL-KARLIOVA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR. BURADA Kİ ANIT, 1.DÜNYA SAVAŞI SIRASI'NDA ŞEHİT DÜŞEN ASKERLER İÇİN YAPILMIŞTIR
 
KİĞİ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
MÜRSELPAŞA ABİDESİ;KİĞİ İLÇESİ'NİN ÇANAKÇI KÖYÜ'NDEDİR.
 
KİĞİ CAMİSİ;AKKOYUNLULAR ZAMANINDA HİCRİ 700 YILINDA BAYINDIRLI PİR ALİ BEY BİN İBRAHİM BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, BİR ARA MİNARESİ YIKILMIŞSA DA HACI HASAN TARAFINDAN TAMİR ETTİRİLMİŞTİR. YİNE BİR ARA PİR ALİ BEY OĞLU PİLTEN BEY TARAFINDAN ONARIMDAN GEÇİRİLMİŞTİR, CAMİ TEK ŞEREFELİDİR. TEK MİNARELİDİR, ÜZERİNDE ARAPÇA HARFLERLE YAPI-TAMİR VE ONARIM KİTABELERİ BULUNMAKTADIR. CAMİ AVLUSUNDA ZERMEK ŞEHZADELERİNDEN HACI MEHMET EFENDİ'NİN KABRİ BULUNMAKTADIR, BU ZAT İLMİ-ÜSTÜN ZEKASI-SİLAHŞÖRLÜĞÜ İLE ÜNLÜ BİRİSİDİR.
 
KİĞİ KALESİ;KİĞİ İLÇESİ'NİN GÜNEY DOĞUSUNDADIR, SARP VE ÇOK DİK OLAN BİR KAYA ÜZERİNE ÇOK SAĞLAM ŞEKİLDE İNŞA EDİLMİŞTİR. ÇEVRESİNDE TERK EDİLMİŞ BİNA İZLERİ VARDIR, BİZANSLILARDAN KALMADIR. ERZİNCAN TARİHİNDE BU KALENİN ACEMLERİN AKININA MARUZ KALDIĞI RİVAYET EDİLMEKTEDİR, KALE'YE GİREN İRAN'LILARIN HALKA BÜYÜK İŞKENCE YAPTIKLARI-EVLERİ YAKIP YIKTIKLARI-ERKEKLERİN ÇOĞUNU ÖLDÜRDÜKLERİ-KADINLARA KÖTÜ DAVRANDIKLARINDAN BAHSEDİLMEKTEDİR. BURAYI TERKEDENLERİN KİĞİ İLÇESİ'NİN KALELİ MAHALLESİ'NE GELİP YERLEŞTİĞİ, İSMİNİN BURADAN KALDIĞI TARİHİ KAYNAKLARDAN ANLAŞILMAKTADIR. KALE'NİN PERİ SUYUNA BAKAN YAMAÇLARI ÇOK DİK OLDUĞUNDAN BU YÖNDEN KALEYE ÇIKMAK OLDUKÇA ZORDUR, KALEYE DAR BİR YOLLA ÇIKILMAKTADIR. KALE ACEMLERDEN ÖNCE HAZRETİ ÖMER ÜL FARUK ZAMANINDA MÜSLÜMANLARIN ELİNE GEÇMİŞTİR, EBU ÜBEYDE'NİN BAŞ KUMANDANLIĞI ZAMANINDA HALİT BİN VELİT KİĞİ KALESİ'Nİ ROMA HANEDANINDAN KİĞA'NIN OĞLU TALON'DAN TESLİM ALMIŞTIR.
 
HELHAÇ DERESİ AVLANMA SAHASI;KİĞİ İLÇESİ'NİN 20 KM. KUZEY DOĞUSUNDADIR, SARP DAĞLAR VE ORMANLARLA KAPLIDIR. AVCILARIN ÇOK RAĞBET ETTİĞİ BİR BÖLGEDİR, DAĞ KEÇİSİ-KEKLİK BAŞTA OLMAK ÜZERE, BÜTÜN AV HAYVANLARININ YAŞADIĞI BİR MINTIKADIR.
 
SABIRTAŞI KAPLICASI (HAROR KAPLICASI);KİĞİ İLÇESİ'NİN BATISINDADIR, ORMANLAR İÇİNDEDİR. SULARI ŞİFALIDIR, HEM KAPLICA HEM MESİRE ALANI OLARAK KULLANILMAKTADIR.
 
KİĞİ KAYAK EVİ;KAMP VE KARAVAN TURİZMİNE ELVERİŞLİ İMKANLAR SUNMAKTADIR.
 
KELEK DERESİ MESİRE ALANI;KİĞİ İLÇESİ'NİN 500 METRE BATI KISMINDADIR, BOL VE SOĞUK SULARI VARDIR. ASIRLIK CEVİZ AĞAÇLARI İLE KAPLIDIR, KİĞİ VE ÇEVRESİ'NİN MESİRE ALANIDIR.
 
KİĞİ ÇİÇEKTEPE KÖYÜ MAĞARASI;KİĞİ İLÇESİ'NİN ÇİÇEKTEPE KÖYÜ'NDE Kİ SİVRİ DAĞI ETEĞİNDEDİR, MAĞARADA 2 ODA. AT İÇİN 1 YER, YEMLİK VE ÇOCUK BEŞİĞİ MEVCUTTUR. MAĞARANIN OLDUĞU YER OLDUKÇA EĞİLİMLİ BİR YAPIYA SAHİPTİR, MAĞARA ÖNÜNDE Kİ YOLLA ERZİNCAN'A GİDİLDİĞİ RİVAYET EDİLMEKTEDİR.
 
SOLHAN İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
YÜZEN ADA;SOLHAN İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, BİNGÖL-SOLHAN KARAYOLUNDAN 4.5 KM. UZAKLIKTADIR. HAZARŞAH KÖYÜ'NÜN AKSAKAL MEZRASI MEVKİİNDEDİR, BURADA 3 TARAFI YÜKSEK DAĞLARLA VE TEPELERLE ÇEVRİLİ BİR KRATER GÖLÜ VARDIR. 300 M2 GENİŞLİĞİNDEDİR, 50 METREDEN FAZLA DERİNLİĞİ VARDIR. İÇİNDE YÜZEN 2 ADA BULUNMAKTADIR, ADALARIN ÜZERİNDE 5 TANE BODUR DİŞBUDAK AĞACI VE ÇİMENLER VARDIR. ÇİMENLER 2 ADACIĞI VE TOPRAĞI OLDUĞU GİBİ SARDIĞI İÇİN, TOPRAK ÇİMEN AĞAÇ KÖKLERİ İLE BİRBİRİNE YAPIŞMIŞ VAZİYETTEDİR. ÜZERİNE BİNİLDİĞİ ZAMAN AĞIR AĞIR HAREKET EDEREK BİR SAL GİBİ GÖL İÇİNDE GEZİNMEKTEDİRLER, GÖL SULARI TATLIDIR. GÖL'E YER ALTINDAN SU AKINTILARI VARDIR, BURADA BALIKÇILIK YAPILABİLİR VE ÜRETİLEBİLİR. GÖL FAZLA SULARI KENDİSİNDEN AŞAĞIDA BULUNAN BİR DEREYE AKITMAKTADIR, BURASI HALK TARAFINDAN KEŞFEDİLMİŞTİR. RESMİ GÖREVLİLER İSE, VİLAYETİN NERESİNDE NE OLUP NE OLMADIĞININ FARKINDA DEĞİLLERDİR.
 
ŞEREF MEYDANI ANITI;BİNGÖL-SOLHAN KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİNGÖL'E 40 KM. VE SOLHAN İLÇESİ'NE 20 KM. UZAKLIKTADIR. 1.DÜNYA SAVAŞI SIRASI'NDA ŞEHİT OLAN ASKERLER İÇİN YAPILMIŞTIR, BURADA 11 MEZAR VE 1 ABİDE VARDIR. MEZARLAR YAN YANADIR, ABİDE İLE BİRLİKTE ETRAFI DUVARLA ÇEVRİLMİŞTİR.
 
YAYLADERE İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KALKANLI KÖYÜ MAĞARALARI;YAYLADERE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, KALKANLI KÖYÜ CİVARINDADIR. MAĞARALAR OYMA SANATI İLE SÜSLENMİŞTİR.
 
KALKANDERE KÖYÜ ŞELALESİ;YAYLADERE İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, KALKANLI KÖYÜ CİVARINDADIR.