Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

BİLECİK'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

17.08.2013 15:00
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
 
BEŞİKTAŞ;SOM TAŞTAN OYULARAK YAPILMIŞTIR, 20 M3 GENİŞLİĞİNDEDİR. BEŞİĞE BENZER 1 LAHİTTİR, ROMALILARA AİTTİR. M.S.300 YILLARINDA YAPILDIĞI KABUL EDİLMEKTEDİR, BİLECİK'TE ERTUĞRUL GAZİ LİSESİ YANINDADIR.
 
KULAKLITAŞ;1 LAHİTTİR, GORGON-MEDÜZ KAFALARINI TEMSİL ETMEKTEDİR. M.S.300 YILINDA YAPILDIĞI KABUL EDİLMEKTEDİR, ROMALILARA AİTTİR VE BİLECİK LİSESİ BAHÇESİ'NDEDİR.
 
ORHANGAZİ CAMİİ;DİK BİR UÇURUMUN KENARINA SARP KAYALAR ÜZERİNE YAPILMIŞTIR, BİLECİK İL MERKEZİNDEDİR.
 
OSMANGAZİ CAMİİ;BİLECİK MERKEZİNDEDİR, BU CAMİYİ ORHAN GAZİ'NİN BABASI ADINA YAPTIRDIĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR. BU CAMİYİ YUNANLILAR KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA ATEŞE VERİP YAKMIŞTIR, BU GÜN HARABE ŞEKLİNDEDİR.
 
VEZİRHAN CAMİİ;VEZİRHAN KOYUNDADIR, KÖPRÜLÜ MEHMETPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
 
RÜSTEMPAŞA CAMİİ (ULU CAMİ);KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN DAMADI VE VEZİRİ RÜSTEMPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR. MİMARININ YÜZGEÇ MEHMETPAŞA OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR, KESKİNZADE ELCAH ALİAĞA TARAFINDAN TAMİR EDİLMİŞTİR. ULUCAMİ VE CAMİ-İ KEBİR DİYE DE ANILMAKTADIR, MEHMET VEHBİ İSİMLİ BİR HATTAT TARAFINDAN ÜZERİNDE BİR TARİH DÜŞÜRMESİ MEVCUTTUR.
 
VEZİRHAN CAMİİ;HİCRİ 1033 MİLADİ 1617 YILINDA KÖPRÜLÜ MEHMETPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, VEZİRHAN KÖYÜ'NDEDİR.
 
KARAMUSTAFAPAŞA CAMİİ;KARA MUSTAFAPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, BU CAMİ KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA YUNANLILAR TARAFINDAN TAHRİP EDİLMİŞTİR. TARİHİ MİNERESİ AYAKTADIR, CAMİNİN YERİNE YAKIN TARİHLERDE YENİSİ YAPILMIŞTIR. BU CAMİNİN YANINDA ESKİDEN 6-7 ODALI 1 MEDRESE VARDI.
 
ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ;BİLECİK'TEDİR, OSMANGAZİ'NİN KAYINPEDERİNİN TÜRBESİDİR. ORHANGAZİ CAMİİ'NİN YAKININDADIR, BURADA 7 BÜYÜK İLE 4 KÜÇÜĞÜN SANDUKASI VARDIR.
 
MALHATUN TÜRBESİ;OSMANGAZİ'NİN EŞİDİR, TÜRBESİ ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ'NİN BİTİŞİĞİNDEDİR.KUBBELİ KÜÇÜK 1 BİNADIR, MALHATUN TÜRBEDE YALNIZ YATMAKTADIR.
 
BİLECİK KALESİ(HİSAR) BELİKOMA KALESİ;HAMSU VE TABAKHANE DERELERİ ARASINDADIR, 1 TEPE ÜZERİNDEDİR. BİZANSLILARDAN KALMADIR, BU GÜN SADECE TEMELLERİ AYAKTADIR.
 
SOĞUCAKPINAR KALESİ;HARABE HALİNDEDİR.
 
BALÇIKHİSAR KALESİ;HARABE HALİNDEDİR.
 
RÜSTEMPAŞA KÖPRÜSÜ;BİLECİK İLİNE BAĞLI VEZİRHAN KÖYÜ'NDEDİR, KARASU IRMAĞI ÜZERİNDEDİR. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN VEZİRLERİNDEN RÜSTEMPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
 
HAMİDİYE İDADİSİ;11.ABDÜLHAMİT TARAFINDAN 1903 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, GİRİŞ KAPISINDA ABDÜLHAMİT'İN TUĞRASI BULUNMAKTADIR. HALEN ERTUĞRUL GAZİ İLKOKULU OLARAK KULLANILMAKTADIR.
 
ORHANGAZİ İMARETİ;BİLECİK'TEDİR, ORHAN GAZİ DEVRİNDEN KALMADIR. ORHAN CAMİİ'NİN KARŞI YAMACINDADIR, ŞİMDİ HARAP 1 HALDEDİR.
 
KARASU VADİSİ (SOĞUKSU) MESİRE ALANI;BİLECİK İL MERKEZİNE 5 KM. UZAKLIKTADIR, KARASU IRMAĞI KENARINDA BULUNAN 1 MESİRE YERİDİR.
 
ABBASLIK KÖYÜ ORMANLARI MESİRE ALANI;BİLECİK İLİNE 5 KM. UZAKLIKTADIR, ABBASLIK KÖYÜ CİVARINDADIR.
 
KENDİM RESTAURANT MESİRE VE DİNLENME ALANI;BİLECİK-ESKİŞEHİR KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, BİLECİK İLİNE 10 KM. UZAKLIKTADIR. BURADA LOKANTA-MOTEL-DİSKOTEK-DİNLENME EVLERİ-OTURULACAK YERLER VARDIR. İSTANBUL-BİLECİK-ESKİŞEHİR YÖNÜNE GİDİP GELENLERİN SIK MOLA VERDİĞİ 1 YERDİR, IZGARA ETLERİ İLE MEŞHURDUR.
 
SANCILI DİKME AĞACI ADAK YERİ;BİLECİK VİLAYETİ'NİN İLYASBEY BUCAĞI'NDADIR, ÇOCUKLARI AĞLAYAN VEYA SANCILANAN ANNELER ÇOCUKLARINI BURAYA GETİREREK YATIRIRLAR. DUA EDİLDİKTEN VE PARA BIRAKILDIKTAN SONRA ÇOCUKLARINI ALARAK ARKALARINA BAKMADAN EVLERİNE GÖTÜRÜRLER, BUNDAN SONRA ÇOCUKLARININ AĞLAMADIĞINA VE SANCILANMADIĞINA İNANIRLAR.
 
ÇUKURÖREN KÖYÜ HASBAKAM SUYU;BİLECİK VİLAYETİ'NİN ÇUKURÖREN KÖYÜ'NDEDİR, KÖYLÜLER VE DIŞARIDAN GELENLER BU SUDA YIKANIRLAR VE İÇERLER. BÖYLECE BÜTÜN HASTALIKLARDAN KURTULACAKLARINA İNANIRLAR, HASTALIKLAR ORADA KALSIN DİYEREK ÜZERİNDEN ÇIKARDIKLARI ELBİSELERİ YIKAYARAK ÇALILARA SERERLER VE ORADA BIRAKIRLAR. YENİ ELBİSELERLE ORADAN AYRILIRLAR.
 
ÇUKURÖREN KÖYÜ ÇAYIR YATIRI;ÇOCUĞU OLACAK ANNELER BURAYA GELEREK ÇOCUĞUNUN SIHHATLİ OLMASI İÇİN DUA EDERLER, ADAKLARINI YERİNE GETİRMEZLERSE ÇOCUĞUN ÖLECEĞİNE İNANIRLAR.
 
BOZÜYÜK'TE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KASIMPAŞA CAMİİ;BOZÜYÜK'TEDİR, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'NIN KOMUTANLARINDAN KASIMPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR. MİMARI MİMAR SİNANDIR, BU CAMİNİN PENCERELERİNİN ÜST KISMI RENKLİ ÇİNİLER VE CAMLARLA SÜSLENMİŞTİR.
 
BOZÜYÜK İMARETİ;BOZÜYÜK İLÇESİ'NDEDİR, BU İMARETİN YANINDA ESKİDEN 1 KİLİSE VARDI. HALEN DEPO OLARAK KULLANILMAKTADIR.
 
MURATDERE ORMANLARI MESİRE ALANI;BOZÜYÜK İLÇESİ'NE 20 KM. UZAKLIKTADIR, ÇOK GÜZEL 1 MESİRE ALANI VE KAMP YERİDİR.
 
TÜRBİN MESİRE ALANI VE ŞELALESİ;BOZÜYÜK İLÇESİ'NE 7 KM. UZAKLIKTADIR, İLÇE'NİN ELEKTRİĞİNİ SAĞLAYAN SANTRALIN ETRAFINDADIR. BURADA 1 YÜZME HAVUZU-1 ÇOCUK BAHÇESİ-LOKANTA VARDIR, BOL MİKTARDA SU VE YEŞİLLİĞİN BULUNDUĞU GÜZEL 1 MESİRE YERİDİR. YEMEK YAPACAK YERLERE, IZGARA YAPACAK OCAKLARA SAHİPTİR.
 
TEKKE ADAK YERİ;BOZÜYÜK İLÇESİ'NDEDİR, TEKKE MAHALLESİ'NDEDİR. BURADA DİLEK DİLENDİKTEN SONRA PARALAR SERPİLİR, KURBANLAR KESİLİR. EĞER ADAK YERİNE GETİRİLMEZSE, DİLEĞİN YERİNE GELMİYECEĞİNE İNANILIR.
 
GÖLPAZARI İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KUŞÇA KÖYÜ CAMİİ;GÖLPAZARI İLÇESİ'NE BAĞLI KUŞÇA KÖYÜ'NDEDİR, KAPI MOTİFLERİ VE AĞAÇTAN OLAN KİLİDİ İLGİ ÇEKİCİDİR.
 
HORHOR ÇEŞMESİ;GÖLPAZARI İLÇESİ'NDEDİR, 1937'DE KAYMAKAM HİKMET AKMAN TARAFINDAN ONARILMIŞTIR. 4 YÖNLÜDÜR.
 
ZİNCİRLİKUYU SU KEMERİ;GÖLPAZARI İLÇESİ'NDEDİR, KÖSE MİHALBEY'İN TORUNU MİHALBEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR. KUYU HALEN KULLANILMAKTADIR, SUYU İÇİLMEKTEDİR.
 
ARAP DERESİ MESİRE ALANI;YEŞİLLİK VE SUYU OLAN 1 MESİRE ALANIDIR, GÖPAZARI İLÇESİ'NDEDİR.
 
HAVUZBAŞI MESİRE ALANI;GÖLPAZARI İLÇESİ'NE 3 KM. UZAKLIKTADIR, ORTASINDA HAVUZ BULUNAN 1 MESİRE ALANIDIR.
 
OSMANELİ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KIRGILI CAMİİ;BU CAMİYİ HAMİDİ HATUN İLE ŞABAN AĞA YAPTIRMAYA BAŞLAMIŞTIR, TAVAN BÖLÜMÜ YAPILMADAN VEFAT ETMELERİ ÜZERİNE CAMİYİ HACI MUSTAFA AĞA TAMAMLATARAK İBADETE AÇTIRMIŞTIR, YANINDA BİR ÇEŞMESİ VARKEN YIKILARAK YERİNE KUR'AN KURSU YAPILMIŞTIR. BU CAMİ, OSMANELİ İLÇESİ' NDEDİR.
 
CAMİ-İ CEDİT;HACI AĞA İSİMLİ BİR ZAT TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR.
 
BAYRAKLIDEDE TÜRBESİ;OSMANELİ İLÇESİ'NİN DERE MAHALLESİ'NDEDİR, YAPILIŞ TARİHİ BİLİNMEMEKTEDİR.
 
TAŞKÖPRÜ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, RÜSTEMPAŞA TARAFINDAN MİMAR SİNAN'A YAPTIRILMIŞTIR. KEMERLİDİR, BU GÜN İÇİN HARAP 1 HALDEDİR.
 
BAYRAKTARDEDE ÇEŞMESİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
ZAFER ÇEŞMESİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
BOYUNKAYA SU KEMERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, İLÇEYE 5 KM.LİK HAM VE 10 KM.LİK ASFALT YOLLA BAĞLIDIR.
 
MARADİN SU KEMERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, İLÇEYE 12 KM.LİK STABİLİZE VE 5 KM.LİK ASFALT YOLLA BAĞLIDIR.
 
DÜZMEŞE SU KEMERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR, İLÇEYE 5 KM.LİK STABİLİZE VE 5 KM.LİK ASFALT YOLLA BAĞLIDIR.
 
SELÇİK İÇMELERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NE 3 KM. UZAKLIKTADIR, SUYU MİDE-BARSAK-BÖBREK-MESANE RAHATSIZLIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR. KONAKLAMA VB.TESİSLERE SAHİPTİR.
 
KARACAAHMET SULTAN ADAK YERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NİN PAŞALAR MEVKİİNDEDİR.
 
BAYRAKLIDEDE ADAK YERİ;OSMANELİ İLÇESİ'NDEDİR.
 
SARIKIZ SUYU;OSMANELİ İLÇESİ' NDEDİR, HIDRELLEZ'DE GENÇ KIZLAR BURAYA GELEREK GÜZELLEŞMEK VE ŞANSLARININ AÇILMASI İÇİN BU SUYU GÖZLERİNE SÜRERLER.
 
PAZARYERİ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
ÇELEBİ MEHMET CAMİİ;1410-1420 TARİHLERİ ARASINDA ÇELEBİ MEHMET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, 11.ABDÜLHAMİT TARAFINDAN TAMİR ETTİRİLMİŞTİR. 12 KUBBELİDİR, CAMİ-İ KEBİR VE ÇARŞI CAMİİ DİYE DE ANILMAKTADIR. PAZARYERİ İLÇESİ'NDEDİR.
 
KAMÇI YAYLASI;PAZARYERİ İLÇESİ'NE 15 KM. UZAKLIKTADIR, BOZCAARMUT KÖYÜ CİVARINDADIR. BURADA GENİŞ ÇAM ORMANLARI İLE BUZ GİBİ SULAR BULUNMAKTADIR, İYİ 1 MESİRE VE KAMP ALANIDIR.
 
SÖĞÜT İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
HAMİDİYE CAMİİ;1903 YILINDA 11.ABDÜLHAMİT TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, CAMİ TEK KUBBELİ VE 2 MİNARELİDİR. SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR.
 
BALABAN CAMİİ;1300 YILLARINDA OSMANGAZİ VEYA BALABAN ÇAVUŞ TARAFINDAN YAPTIRILDIĞI TAHMİN EDİLMEKTEDİR, SONRADAN 1 MİNARE İLAVE EDİLMİŞTİR. SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR.
 
ERTUĞRULGAZİ TÜRBESİ;SÖĞÜT'TEDİR, TÜRBENİN YAPILIŞ TARİHİ BELLİ DEĞİLDİR. ÇELEBİ MEHMET TARAFINDAN YAPTIRILDIĞI SÖYLENMEKTEDİR. TEK KUBBELİ VE ÜZERİ KURŞUNLA ÖRTÜLÜDÜR. 2 KERE ONARILMIŞTIR, TÜRBENİN DIŞINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN KURULUŞUNDA ADI GEÇEN KAHRAMANLARIN MEZARLARI BULUNMAKTADIR. YUNANLILAR KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA BURADA Kİ MEZARLARI TAHRİP ETMİŞLERDİR, HER YIL EYLÜL AYININ 2.PAZAR GÜNÜ BURADA TÖREN DÜZENLENMEKTEDİR.
 
DURSUN FAKİH TÜRBESİ;İLK OSMANLI İMPARATORLUĞU KADISIDIR, TÜRBESİ SÖĞÜT İLÇESİ'NE 16 KM. UZAKLIKTA BULUNAN KÜRE KÖYÜ'NDEDİR.
 
KOYUNLU KÖPRÜSÜ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, BU GÜN AYAKLARI AYAKTA KALMIŞTIR.
 
SAİTBEY ÇEŞMESİ;1919 YILINDA SÖĞÜT KAYMAKAMI SAİT BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, DÖRT YÖNLÜ OLUP HER YÖNÜ AYRI RENKTE Kİ ÇİNİLERLE SÜSLENMİŞTİR. SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR.
 
FERHATPAŞA ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
ÇARŞI ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
ORTAHAMAM ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
ERTUĞRUL ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
KADIN ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
MEZAR ÇEŞMESİ;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, TARİHİ 1 ÇEŞMEDİR.
 
İNÖNÜ ŞEHİTLİĞİ;KURTULUŞ SAVAŞI'NIN SÜRDÜRÜLDÜĞÜ BU BÖLGENİN EN ÖNEMLİ YERİNDE, SÖĞÜT İLE İNÖNÜ ARASINDAKİ 1 TEPEDE ZAFET ANITI VE ŞEHİTLİĞİ YER ALMAKTADIR.
 
DARULİTAM;SÖĞÜT İLÇESİ'NDEDİR, 1919 YILINDA KAYMAKAM SAİT BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR. ŞİMDİ ORTAOKUL OLARAK KULLANILMAKTADIR.
 
SÖĞÜT İLÇESİ KÜSNÜK ÇAYIRI MESİRE ALANI;SÖĞÜT İLÇESİ'NE 800 METRE UZAKLIKTADIR, ORHANGAZİ DÖNEMİNDE SAVAŞ VE EĞİTİM ALANI OLARAK KULLANILAN BU ÇAYIR ÇEVRESİ SOĞUK SULARI VE ÇEVRESİNİN YEŞİLLİĞİ İLE GÜZEL 1 MESİRE ALANIDIR.