Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

AKSARAY'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

16.08.2013 23:14
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
 
ULU CAMİ;AKSARAY İL MERKEZİNDEDİR.
 
SOMUNCU BABA CAMİİ VE KÜLLİYESİ;ASIL ADI HAMİD HAMİDÜDDİN'DİR, ŞEYH HAMİD-İ VELİ HAZRETLERİ OSMANLI PADİŞAHI YILDIRIM BEYAZIT ZAMANINDA YAŞAMIŞTIR. HAZRETİ MUHAMMED'İN SOYUNDAN OLUP 24.KUŞAK TORUNUDUR, ALAADDİN ERDEBİLİ'DEN VE BEYAZID-İ BİSTAMİ'NİN RUHANİYETİNDEN MANEVİ TERBİYE ALMIŞTIR. BURSA ÇİLEHANESİ'NİN YANINDA FIRIN YAPTIRMIŞ, BUNLARI EKMEK FIRININDA SOMUN OLARAK PİŞİRDİKTEN SONRA ÇARŞI PAZAR DOLAŞARAK İNSANLARA EKMEK DAĞITMIŞTIR. BU SEBEPLE KENDİSİ SOMUNCU BABA OLARAK TANINIR, YILDIRIM BEYAZIT NİĞBOLU ZAFERİNİ KAZANIP BURSA'DA Kİ ULU CAMİ'Yİ YAPTIRINCA ULU CAMİ'NİN AÇILIŞ HUTBESİNİ ŞEYH HAMİD-İ VELİ HAZRETLERİ OKUMUŞ. HUTBEDE FATİHA SURESİNİ 7 FARKLI ŞEKİLDE YORUMLAYINCA BU HUTBEYİ DİNLEYEN CEMAATİN TEVECCÜHÜNE MAZHAR OLMUŞTUR, MANEVİ KİŞİLİĞİ VE BİLGİSİ ORTAYA ÇIKAN ŞEYH HAMİD-İ HAZRETLERİ ŞÖHRETTEN KORKTUĞU İÇİN TALEBELERİ İLE BİRLİKTE AKSARAY'A GELİP YERLEŞMİŞTİR. BURADA HACI BAYRAM VELİ HAZRETLERİNİ YETİŞTİRMİŞTİR, İRŞAD VAZİFESİ İÇİN KENDİSİNİ ANKARA'YA GÖNDERMİŞTİR. HİCRİ 815 MİLADİ 1412 YILINDA BİR GÜN DOSTLARI VE TALEBELERİ İLE HELALLEŞMİŞ, 2 REKAT NAMAZ KILDIKTAN SONRA UZUN UZUN DUA ETMİŞ. SONRA KELİME-İ ŞEHADET GETİREREK VEFAT ETMİŞTİR, CENAZE NAMAZINI HACI BAYRAM VELİ HAZRETLERİ KILDIRMIŞTIR. GERİDE 2 ERKEK ÇOCUK BIRAKMIŞTIR, BU GÜNKÜ TÜRBESİ'NİN OLDUĞU YERE DEFNEDİLMİŞTİR. SOMUNCU BABA'NIN BU GÜN İNSANLARA ULAŞAN TAVSİYELERİ AŞAĞIDA Kİ ŞEKİLDEDİR;
 
GİZLİ VE AŞİKAR HER YERDE ALLAHTAN KORKUN,
AZ YESİNLER AZ KONUŞSUNLAR AZ UYUSUNLAR,
AVAMIN ARASINA AZ KARIŞSINLAR,
TÜM MASUMİYET VE KÖTÜLÜKLERDEN UZAK DURSUNLAR,
DAİME ŞEHVETLERDEN KAÇINSINLAR,
İNSANLARIN ELİNDEKİLERDEN ÜMİTLERİNİ KESSİNLER,
TÜM ZEMMEDİLMİŞ SIFATLARI TERK ETSİNLER,
ÖVÜLEN SIFATLARLA  SÜSLENSİNLER,
ŞİİR VE ŞARKI GÜNAHA GÖTÜRÜYORSA DİNLEMEKTEN KAÇINSINLAR,
AYRI BİR GÖRÜŞLE KENDİNİ CEMAATEN AYRI BIRAKMASINLAR,
AÇ OLARAK ÖLSELER BİLE ŞÜPHELİ HİÇ BİR LOKMAYI YEMESİNLER.
 
AKSARAY MÜZESİ (ZİNCİRİYE MEDRESESİ);AKSARAY VİLAYETİ'NİN ZİNCİRLİ MAHALLESİ'NDEDİR, X1V.YÜZ YILDA KARAMANOĞULLARI BEYLİĞİ ZAMANINDA YAPILAN ZİNCİRİYE MEDRESESİ İÇİNDE 1969 YILINDAN BU TARAFA FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR. KESME TAŞ VE TUĞLA KULLANILARAK YAPILAN MEDRESE'NİN ÜSTÜ AÇIK VE AVLULUDUR, DÖRT EYVANLI VE REVAKLI BİR YAPIDIR. GİRİŞİ DOĞUDA Kİ TAÇ KAPIDANDIR, İÇERİSİNDE ÜZERİ KUBBE VE TONOZ ÖRTÜLÜ 8 ODA BULUNMAKTADIR. XX.YÜZ YIL BAŞLARINA KADAR MEDRESE OLARAK KULLANILMIŞTIR, 1940 YILINDAN SONRA HAPİSHANE'YE ÇEVRİLMİŞTİR. 1969 YILINDAN BU TARAFA MÜZE OLARAK KULLANILMAKTADIR, İÇİNDE AŞIKLI HÖYÜK'TE YAPILAN KAZILARDAN ELDE EDİLEN NEOLİTİK DÖNEME AİT 10.000 YILLIK 367 ESER. GÜLAĞAÇ İLÇESİ'NE BAĞLI ÇATALSU (APSARI) KÖYÜ'NÜN 1 KM. BATISINDA İ.Ö.5-4 BİN YILLARINDA Kİ YERLEŞİM YERİNDE 1996 YILINDAN BU TARAFA YAPILAN KAZILARDA ELDE EDİLEN KALKOLİTİK DÖNEME AİT 24 ESER, İL ÇEVRESİNDEN ELDE EDİLEN 584 PARÇA ETNOĞRAFİK ESER (ÜÇ ETEK-BİNDALLI-CEPKEN-KAFTAN-SÜS EŞYASI-HALI-ÇORAP-PARA KESESİ-KILIÇ-SİLAH). HELLENİSTİK-ROMA-BİZANS-SELÇUKLU-OSMANLI DÖNEMLERİNE AİT 3528 ADET SİKKE (TARİHİ PARA) VE 2022'Sİ ARKEOLOJİK OLMAK ÜZERE TOPLAM 6134 ESER BU MÜZEDE YER ALMAKTADIR, ADRESİ AŞAĞIDA Kİ ŞEKİLDEDİR;
 
AKSARAY MÜZESİ
ZİNCİRİYE MAHALLESİ, FABRİKA CADDESİ, NO.44 AKSARAY
TEL.0-378-2131667
FAX.0-378-2130942
 
AŞIKLI HÖYÜK ÖREN YERİ;AKSARAY VİLAYETİ'NİN 25 KM. GÜNEY DOĞUSU'NDA Kİ KIZILKAYA KÖYÜ'NDEDİR, BİR TARAFI MELENDİZ IRMAĞI'NA. DİĞER TARAFI TARIMA AÇIK TARLALARA BAKMAKTADIR, HÖYÜK TARIMA ELVERİŞLİ. SU KENARINA YAKIN BİR YERDE KURULMUŞTUR, 1989 YILINDAN BU TARAFA BU HÖYÜKTE ARKEOLOJİK KAZILAR YAPILMAKTADIR. HÖYÜK ANADOLU'DA AKERAMİK NEOLİTİK DÖNEM'E AİT, 10.000 YILLIK TARİHE SAHİPTİR.
 
ACEM HÖYÜK;AKSARAY VİLAYETİ'NİN 13 KM. KUZEY BATISINDADIR, YEŞİLOVA KASABASI'NDADIR. 700X600 METRELİK BİR ALANI KAPLAMAKTADIR. YAPILAN ARAŞTIRMALARDA M.Ö.3000 YILLARINDA BURADA İSKAN OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR, ASUR TİCARET KOLONİLERİ ÇAĞI'NDA M.Ö.1800 YILLARINDA EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞADIĞINI ORTAYA KOYMAKTADIR. O ZAMAN Kİ ADI KESİN OLARAK BİLİNEMEMEKTEDİR. YALNIZ YERLİ VE YABANCI BİLİM ADAMLARI TARAFINDAN BURASININ PURUŞHANDA OLABİLECEĞİ İLERİ SÜRÜLMEKTEDİR, BİR DÖNEM ANADOLU KRALLIKLARINDAN BİRİSİNİN MERKEZİ OLARAK GÖREV YAPMIŞTIR. BU DÖNEM SONUNDA HEM HÖYÜK HEM DE AŞAĞI ŞEHİR TERK EDİLMİŞTİR, ERKEN HELLENİSTİK VE ROMA DÖNEMLERİNDE YENİDEN YERLEŞİLMİŞ. BÜTÜNÜYLE TERK EDİLMESİ M.S.3.YÜZ YILIN BAŞLARINDA OLMUŞTUR, 1517 YILINDA İRAN AZERBAYCAN'INDA Kİ HOY KENTİNDEN GELEN 3 OBA TÜRK ACEM HÖYÜK ETEKLERİNE YERLEŞEREK BU GÜNKÜ YEŞİLOVA'YI KURMUŞLARDIR. KENTİN EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞADIĞI KOLONİ ÇAĞI'NA AİT 111.KATTA AÇIĞA ÇIKARILMIŞ 2 SARAY BULUNMUŞTUR, HÖYÜĞÜN GÜNEYİNDE YER ALAN SARAYA SARIKAYA SARAYI. KUZEY BATISI'NDA Kİ SARAYA İSE HATİPLER SARAYI İSMİ VERİLMİŞTİR, BU SARAYLAR ANADOLU MİMARLIK TARİHİ AÇISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
 
NORA ANTİK KENTİ;AKSARAY VİLAYETİ'NİN HELVADERE KASABASI İÇİNDEDİR, ESKİ ADI ARGAİOS OLAN HASAN DAĞI'NIN ETEĞİNDEDİR. KRAL YOLU ÜZERİNDEDİR, BURADA ROMA VE BİZANS DÖNEMİNDEN KALMA NORA KENTİNİN KALINTILARI BULUNMAKTADIR.
 
MANASTIR VADİSİ;AKSARAY VİLAYETİ'NDEN 50 KM. UZAKLIKTADIR, GÜZELYURT İLÇESİ'NDEDİR. BURADA 4-5 KM.LİK BİR ALANI KAPLAYAN ALAN İÇİNDE 28 ADET OYMA KİLİSE MEVCUTTUR, EN ÖNEMLİLERİ SİVİŞLİ KİLİSE-BÜYÜK KİLİSE CAMİİ-PAPAZ EVİ-KALBURLU KİLİSE-KÖMÜRLÜ KİLİSE'DİR.
 
IHLARA VADİSİ;AKSARAY VİLAYETİ'NE BAĞLI IHLARA KASABASI'NDADIR, HASAN DAĞI'NIN KUZEY DOĞUSU'NDADIR. 14 KM. UZUNLUĞUNDADIR, IHLARA VADİSİ'Nİ BOYDAN BOYA KATETTİKTEN SONRA YER YER 100 METRE İLE 200 METRE ARASINDA KANYON (DERİNLİK) OLUŞTURARAK İLERLEYEN MELENDİZ ÇAYI ETRAFINDA YER ALMAKTADIR. VADİ İÇERİSİNDE 105 KİLİSE VARDIR, KANYON ÇEVRESİNDE GÖRÜLEBİLEN 14 KİLİSE MEVCUTTUR. BUNLARDAN 10 TANESİ ZİYARETE AÇIKTIR, ZİYARETE AÇIK OLAN KİLİSELERİN İSİMLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;ALA KİLİSE-EĞRİTAŞ KİLİSESİ-AĞAÇALTI DANİEL KİLİSESİ-SÜMBÜLLÜ KİLİSE-YILANLI KİLİSE-KOKAR KİLİSE-PÜRENLİ SEKİ KİLİSESİ-ESKİ BACA KİLİSESİ-KIRK DAMALTI'NDA 1283 İLE 1295 YILLARI ARASINDA YAPILAN  SAİNT GEORGES KİLİSESİ-976 İLE 1025 YILLARI ARASINDA YAPILMIŞ OLAN DİREKLİ KİLİSE'DİR. MELENDİZ ÇAYI IHLARA VADİSİ'NDEN SONRA KUZEY BATIYA SELİMİYE KASABASI'NA, DAHA SONRA YAPRAKHİSAR KÖYÜ İLE BELİSIRMA KÖYÜ ZİGA KAPLICASI VADİSİ'NDE İLERLEYEREK TUZ GÖLÜ'NE YÖNELMEKTEDİR.
 
BAHADDİN SAMANLIĞI KİLİSESİ-AKHİSAR'DA Kİ ÇANLI KİLİSE VE KARAGEDİK KİLİSESİ AKSARAY VİLAYETİ'NDE BULUNAN DİĞER BİZANS KİLİSE'LERİDİR.
 
HASAN DAĞI;AKSARAY'A 30 KM. UZAKLIKTADIR, 3268 METRE YÜKSEKLİĞİNDEDİR VE SÖNMÜŞ BİR VOLKAN DAĞI'DIR. TUZ GÖLÜ'NÜN YANINDADIR. İSMİNİ O YÖREDE YAŞAMIŞ BİR EVLİYA OLAN HASAN DEDE'NİN ÖLÜMÜNDEN SONRA MEZARININ BU DAĞIN ZİRVESİ'NE KONMASIYLA ALMIŞTIR, NEM ORANI DÜŞÜKTÜR. ZİRVEDE Kİ KRATER ÇUKURU DAĞA UZAKTAN BAKILDIĞI ZAMAN BİLE ÇOK NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLEBİLMEKTEDİR, AKŞAM SAATLERİNDE AÇIK OLAN BATI YÖNÜ GÜNEŞİN BURAYI GÖRMESİ NEDENİ İLE ÇOK GÜZEL GÖRÜNTÜLER VERMEKTEDİR. DAĞIN ALTINDA VE ÜSTÜNDE MEŞE AĞAÇLARI, ORTA BÖLÜMÜNDE DAĞ KAVAĞI ÇOKTUR. KIŞ'IN SOĞUK VE SERT BİR İKLİME SAHİP OLAN HASAN DAĞI YAZ AYLARINI YAĞIŞ AZLIĞI SEBEBİ İLE KURAK GEÇİRMEKTEDİR, AĞAÇ OLMAYAN ALANLARI BOZKIR BİTKİLERİ İLE DOLUDUR. KARKIN-HELVADERE-YUKARIDİKMEN-TAŞPINAR-ULUÖREN MINTIKALARINDAN HASAN DAĞI'NA ÇIKILABİLİR. DAĞA ÇIKMAK İÇİN HELVADERE'DEN DAĞ EVİ'NE GİDEN YOL VEYA ASTIM HASTANESİ'NE VE YAYLAYA GİDİLEN TOPRAK YOLDAN DAĞA SAPILARAK TAŞLIKLI GENİŞ BİR PATİKA İLE VADİ İÇİNDE Kİ KAMP ALANINA VARILABİLİR, KAMP ALANININ BULUNDUĞU VADİNİN DEVAMINDA BACALAR OLARAK İSİMLENDİRİLEN MEVKİNİN 150 METRE İLERİSİNDE EN KURAK MEVSİMLERDE BİLE SU BULMAK MÜMKÜNDÜR. HER HANGİ BİR TIRMANIŞ ZORLUĞU ÇEKMEDEN BİLE GÜNÜ BİRLİK İYİ BİR TEMPO İLE ZİRVEYE ULAŞMAK MÜMKÜNDÜR, EN KOLAY YOL İSE DAĞIN DOĞU YAMACINDA Kİ ÇARŞAK SAHA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR. ZİRVE KRATER ÇUKURUNUN GÜNEY YÖNÜNDE YÜKSELMEKTEDİR. BİR KAÇ ADIM KENARINDA 5 ÇADIR SIĞABİLECEK KAMP ALANI VARDIR, AÇIK HAVALARDA BURADAN MELENDİZ ÇAYI-ERCİYES DAĞI-ALA DAĞLAR-BOLKARLAR-KARACA DAĞ RAHAT BİR ŞEKİLDE GÖRÜLEBİLMEKTEDİR. BİRAZ BURALARI SEYRETTİKTEN VE DİNLENDİKTEN SONRA ZİRVEYE ADINIZI YAZABİLİR, BAYRAĞINIZI DİKEBİLİRSİNİZ.  
KARSIZ MEVSİMLERDE İNİŞLER ZAMAN ZAMAN TEHLİKELİ OLABİLİR, BU GÜNE KADAR YILAN KAR ROTASI İLE 4 DAĞCI DAĞDAN DÜŞEREK HAYATINI KAYBETMİŞTİR. DİK KAYALIK KISIMLARDAN ZAMAN ZAMAN TAŞ DÜŞMELERİ GÖRÜLEBİLMEKTEDİR, KIŞ MEVSİMİNDE ZEMİNİN KARLA ÖRTÜLMESİ İLE BİRLİKTE DİK VE UZUN YAMAÇLARIN RÜZGARA AÇIK OLAN KISIMLARI KİMİ ZAMAN BUZLANMAKTADIR. BU İHTİMALLERİN GÖZ ÖNÜNE ALINARAK KRAMPON VE BUZ KAZMASI ALMAK İYİ NETİCE VERİR, DAĞCILAR İÇİN İDEAL BİR ÇIKIŞ YERİDİR.
 
KALANLAR KÖPRÜSÜ;36 METRE UZUNLUĞUNDADIR, 4 GÖZLÜDÜR. KİMİN TARAFINDAN YAPTIRILDIĞI BELLİ DEĞİLDİR, SELÇUKLU ESERİ OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR. SULTAN 11.ABDÜLHAMİT'İN SERASKERİ HACI ALİ PAŞA TARAFINDAN KÖPRÜ ONARTILMIŞ VE AYAKLARI TAKVİYE EDİLMİŞTİR,
 
BAŞ KÖPRÜ;ULU IRMAK ÜZERİNDEDİR, 3 GÖZLÜDÜR. KİTABESİ YOKTUR, EVLİYA ÇELEBİ BU KÖPRÜNÜN SULTAN ALAADDİN ZAMANINDA YAPILDIĞINI YAZMAKTADIR. İBRAHİM HAKKI KONYALI İSE SULTAN 11.KILIÇ ARSLAN YAPTIRILDIĞINI KAYDETMİŞTİR, SULTAN 11.ABDÜLHAMİT'İN SERASKERİ HACI ALİ PAŞA TARAFINDAN BİR ARA TAMİR ETTİRİLMİŞTİR.
 
NAKKAŞ KÖPRÜSÜ;NAKKAŞ MAHALLESİ İLE MEYDAN MAHALLESİ'Nİ DERE MAHALLESİ'NE BAĞLAYAN BU KÖPRÜ 3 GÖZLÜDÜR, KİTABESİ YOKTUR. SELÇUKLULARA AİT OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR,
 
DEBBAĞLAR MAHALLESİ KÖPRÜSÜ;DEBBAĞLAR MAHALLESİ'NDE OLDUĞU İÇİN BU İSİMLE ANILMAKTADIR, SELÇUKLULAR ZAMANINDA YAPILMIŞTIR. KİTABESİ YOKTUR, BİR ARA SULTAN 11.ABDÜLHAMİT'İN SERASKERİ HACI ALİ PAŞA TARAFINDAN PAYANDALARLA TAKVİYE EDİLMİŞTİR.
 
AKSARAY KÜLTÜR EVİ;1927 YILINDA YAPIMINA BAŞLANAN, 1930 YILINDA TAMAMLANAN AKSARAY VALİLİK KONAĞI YILLARCA VALİ VE KAYMAKAMLARA HİZMET VERDİKTEN SONRA 2007 YILINDA AKSARAY KÜLTÜR EVİ OLARAK TANZİM EDİLMİŞTİR. TAMAMI KESME TAŞTAN YAPILAN BİNA 2 KATLIDIR, 2 SALONU 5 ODASI VARDIR. İÇİNDE AKSARAY VİLAYETİ'NDE Kİ YAŞAMI KONU ALAN KINA ODASI (GELİN ODASI)-HALI DOKUMA ODASI-OTURMA ODASI-SALON HALKTAN TOPLANAN EŞYALAR İLE TAKVİYE EDİLEREK 31 HEYKEL İLE BİRLİKTE ZİYARETÇİLERE AÇILMIŞTIR. 
 
GÜLAĞAÇ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
MUSULAR HÖYÜK;GÜLAĞAÇ İLÇESİ'NİN KIZILKAYA KÖYÜ'NDEDİR, MELENDİZ IRMAĞI'NIN BATISINDADIR. BURADA YAPILAN ÇALIŞMALARDA BÖLGEDE 8.000 YIL ÖNCE YERLEŞİM OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR, AYRICA PREHİSTORİK TERMİNOLOJİDE ÇANAKSIZ ÇÖMLEKSİZ NEOLİTİK ÇAĞ OLARAK ADLANDIRILAN AKERAMİK DÖNEMİN YAŞANDIĞIDA ANLAŞILMIŞTIR.
 
SARATLI YER ALTI ŞEHRİ;GÜLAĞAÇ İLÇESİ'NDEDİR, AYDINLATILMIŞTIR. ZİYARETE AÇIKTIR, AYRICA İLÇE'NİN MANASTIR VADİSİ'NDE 3 TANE DAHA YER ALTI ŞEHRİ BULUNMAKTADIR.
 
AŞIKLI HÖYÜK KAZI ALANI;GÜLAĞAÇ İLÇESİ'NİN KIZILKAYA KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDEDİR, BURADA KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PROFESÖR DOKTORLARINDAN MİHRİBAN ÖZBAŞARAN BAŞKANLIĞI'NDA Kİ BİR HEYET TARAFINDAN KAZI ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR.  
 
GÜVERCİN KAYA KAZISI;1996 YILINDA BAŞLAYAN KAZILARIN ALANI ÇATALSU KÖYÜ'DÜR, KAZI MERKEZİ İSE DEMİRCİ KASABASI'NDADIR. M.Ö.5200-4750 YILLARINDA Kİ KALKOLİTİK ÇAĞ KAYA ÜZERİ YERLEŞMESİ BULUNAN BU MINTIKADA, KENTLEŞME ÖNCESİ SOSYO EKONOMİK VE SOSYO POLİTİK BİLGİLER YER ALMAKTADIR. KAZI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PREHİSTORYA ANA BİLİM DALI BAŞKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTEDİR, KAZI BAŞKANI PROF.DR.SEVİL GÜLÇUR'DUR.  
KAZI MASRAFLARINI, KÜLTÜR BAKANLIĞI-GÜL AĞAÇ İLÇESİ KAYMAKAMLIĞI-MERCEDES KAMYON FABRİKASI ÜSTLENMİŞTİR.
 
GÜZELYURT (GELVERİ) İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
ZİGA KAPLICALARI;GÜZELYURT İLÇESİ'NE BAĞLI YAPRAKHİSAR KÖYÜ'NDEDİR, IHLARA VADİSİ YANIBAŞINDADIR. ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK AMACI İLE BU MINTIKA BAKANLAR KURULU KARARI İLE KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR, SUYUNUN SICAKLIĞI 47 C'DİR. SU İÇİNDE KALSİYUM-SODYUM-KLORÜR İYONU-HİDRO KARBONAT BULUNMAKTADIR, BU ÖZELLİKLERİ NEDENİ İLE ROMATİZMA-METABOLİZMA RAHATSIZLIKLARI-GÖZ VE KADIN HASTALIKLARINA FAYDALI OLDUĞU İLERİ SÜRÜLMEKTEDİR. BURADA 200 YATAKLI 4 YILDIZLI BİR OTEL-KÜR MERKEZİ-DİĞER SOSYAL TESİSLER YER ALMAKTADIR, BURAYI İŞLETEN KURULUŞUN ELİNDE 48 ODALI. 96 YATAK KAPASİTELİ VE KÜR MERKEZİ İLE BİRLİKTE 2 ADET KAPLICA HAVUZU BULUNMAKTADIR, AŞAĞIDA BURAYI İŞLETEN KURULUŞUN BİLGİLERİ YER ALMAKTADIR;
 
AKSARAY BEREKET LTD.ŞTİ.
YAPRAKHİSAR KÖYÜ MEVKİİ, GÜZELYURT-AKSARAY
TEL.0-382-2136439 FAX.0-382-4545500
 
YÜKSEK KİLİSE (ANALİPSİS TEPESİ);GÜZELYURT İLÇESİ'NDEDİR, CİVARINDA ÇOK SAYIDA İŞLENMİŞ OBSİDİYEN (VOLKANİK CAM)-TAŞ BALTALARI-SERAMİK PARÇALARI BULUNMAKTADIR.
 
KULAKLI TEPE KALE KALINTISI;GÜZELYURT İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, SİVRİHİSAR KARAYOLU ÜZERİNDEDİR.
 
HİTİT YAZILARI VE KABARTMALARI;GÜZELYURT İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDEDİR, MAMASUN BARAJ GÖLÜ ÇEVRESİNDEDİR.
 
ORTAKÖY İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KALE HÖYÜK;ORTAKÖY İLÇESİ'NDEDİR,
 
KOÇHASAN HÖYÜĞÜ;ORTAKÖY İLÇESİ'NDEDİR,
 
MURATLI HÖYÜK;ORTAKÖY İLÇESİ'NDEDİR,
 
ORTAKÖY İLÇESİ'NİN;İSHAKLI KÖYÜ-KARAPINAR KÖYÜ-SARI KARAMAN KÖYÜ-NAMLI KIŞLA KÖYÜ ARAZİLERİNDE, MERMERDEN YAPILMA TANRIÇALARA-MADENİ PARALARA SIKÇA RASTLANILMAKTADIR.