Sitede ara

İletişim

KERİM ÖZBEKLER
PK.80 NAZİLLİ-AYDIN

0-256-3157772

kerimozbekler34@gmail.com

AFYONKARAHİSAR'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

15.08.2013 16:20
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
 
AFYONKARAHİSAR KAYMAĞI-LOKUMU VE PİŞMANİYESİ;AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NDE 1 ÇOK KİŞİ AFYONKARAHİSAR KAYMAĞI-LOKUMU VE PİŞMANİYESİ ÜRETMEKTEDİR, BUNLAR HERKESİN SEVEREK YEDİĞİ TATLILARDIR. AFYONKARAHİSAR'A GELENLER BU TATLILARDAN ALMADAN ÇOĞU ZAMAN GEÇİP GİTMEZLER, HATTA BU TATLILARDAN SATMAK İSTEYENLERDE AFYONKARAHİSAR'A GELEREK ÇOK MİKTARDA ALIP KENDİ İL-İLÇE-KASABA VE KÖYLERİNE GÖTÜRMEKTEDİRLER, BAZENDE ÇOK ÜRETİM YAPAN KİŞİ VE KURULUŞLAR BU TATLILARI PAKET PAKET DİĞER İL-İLÇE-KASABA VE KÖYLERDE SATANLARIN AYAĞINA KADAR GÖTÜRMEKTEDİRLER.
 
KIZILAY MADEN SUYU;AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NE 22 KM. UZAKLIKTADIR, İLİN KUZEYİNDEDİR. GAZLIGÖL KASABASI'NI GEÇTİKTEN SONRA 2'YE AYRILAN YOLUN SOL TARAFINDAN 2 KM. DAHA ÖTEDEDİR, ROMALILAR DEVRİNDE DE İŞLETİLEN KIZILAY MADEN SUYU TESİSLERİ 1906 YILINDA İŞLETİLMEYE BAŞLANMIŞTIR. MODERN ŞİŞELEME TESİSLERİNE 1926 YILINDA TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ TARAFINDAN BAŞLANMIŞTIR, KIZILAY MADEN SUYU İÇİNDE SODYUM VE BİKARBONAT BULUNMAKTADIR. BU ŞEKLİ İLE MİDE RAHATSIZLIĞI-KARACİĞER VE SAFRA YOLLARI HASTALIKLARI-NÜTRİSYON BOZUKLUKLARINDA-BAĞIRSAK VE BÖBREK RAHATSIZLIKLARINDA FAYDALIDIR. 1932 YILINDA ULUSLARARASI DEĞERLİ SULAR YARIŞMASI'NDA ALTIN MADALYA ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR, 1 GÜNDE 40 MİLYON ŞİŞE ÜRETİLMEKTEDİR.
 
AFYONKARAHİSAR KALESİ;M.Ö.1350 YILLARINDA HİTİT İMPARATORU 11.MURŞİL TARAFINDAN ARZAVA SEFERİ SIRASINDA İSTİHKAM OLARAK KURULMUŞTUR, YÜKSEKLİĞİ 226 METREDİR. DAHA SONRA FRİĞYALILAR BU KALENİN ETRAFINDA ŞEHİR KURMAYA BAŞLAMIŞLARDIR, SELÇUKLULAR ZAMANINDA İSE 1.ALAADDİN KEYKUBAT 1231 YILINDA LALASI VE BEDRETTİN GEVHERTAŞI KALE DİZDARI OLARAK GÖREVLENDİREREK BU KALEYİ İMAR ETTİRMİŞTİR. GEVHERTAŞ BURÇ VE BEDENLERİ TAMİR ETTİRDİKTEN SONRA, YUKARI KALEDE GÜNEYE BAKAN EN YÜKSEK TEPEDE KÜÇÜK MİNARELİ ÇİNİ MİHRAPLI 1 MESCİT İLE SARAY YAPTIRMIŞTIR. 1233 YILINDA AÇILIŞ TÖRENİ YAPILMIŞTIR, BU TÖRENLERDE 1.ALADDİN KEYKUBAT HAZIR BULUNMUŞTUR. DAVETLİLER ARASINDA MEVLANA CELALETTİN RUMİ'DE YER ALMIŞTIR, AFYONKARAHİSAR KALESİ 1553 YILINDA 11.SELİM'İN EMRİ İLE MAHMUT BEY TARAFINDAN 1 KEZ DAHA ONARILMIŞTIR. BURÇLARI-KIZ KULESİ-SARNIÇLARI MEVCUTTUR, BU KALEYİ EVLİYA ÇELEBİ'DE ZİYARET ETMİŞTİR.
 
DEMİRKALE;AFYONKARAHİSAR'A 30 KM. UZAKLIKTADIR, DEMİRLİ KÖYÜNDEDİR. FRİĞYALILAR DÖNEMİNDEN KALMADIR, KAYALARA OYULARAK YAPILMIŞ OLAN KALENİN MAĞARA VE TÜNELLERİ DE VARDIR.
 
ULUCAMİ;SAHİPATA FAHRETTİN ALİ'NİN SANCAK BEYİ OĞULLARI NUSRETÜDDİN HASAN BEY TARAFINDAN 1272 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, KARGİR 4 KÖŞE KALIN DUVARLIDIR. ÇATISI TOPRAKTANDIR. ÇATISI 5 SIRADA SEKİZERDEN 40 AĞAÇ DİREK ÜZERİNE OTURTULMUŞTUR, AĞAÇ DİREKLER İSTİTALAT ŞEKLİNDE BİNDİRMELİ BAŞLIKLARLA SÜSLÜDÜR. DOĞUYA-BATIYA VE KUZEYE BAKAN 3 KAPISI MEVCUTTUR, SELÇUK TARZI OYMALI 2 KANATLI MİNBER KAPAKLARI ÜZERİNDE 1 KİTABESİ VARDIR. KİTABEYE GÖRE, CAMİ USTA DÜLGER OLAN EMİRHAÇ BEY TARAFINDAN 1272 YILINDA YAPILMIŞ VE BİTİRİLMİŞTİR. AFYONKARAHİSAR İLİNİN SAHİPATA MAHALLESİ'NDE BULUNAN CAMİ, HER ZAMAN NAMAZ KILMAK İSTEYENLERİN EN ÇOK UĞRADIKLARI 1 YERDİR. CUMA GÜNLERİ İSE CAMİ ÇOK KALABALIK OLMAKTADIR, ÇEVRE İL VE İLÇE-KASABA VE KÖYLERDEN GELENLER ÇOĞUNLUKLA NAMAZLARINI BU CAMİDE KILMAKTADIRLAR.
 
İMARET CAMİİ VE KÜLLİYESİ;1477 YILINDA FATİH SULTAN MEHMET'İN VEZİRLERİNDEN GEDİK AHMETPAŞA TARAFINDAN MİMAR AYAS AĞA'YA İNŞA ETTİRİLMİŞTİR, MİNARESİ TEK ŞEREFELİ OLUP BURMA VE KABARTMADIR. YANINDA MEDRESE-HAMAM-AŞEVİ VARDIR, AŞEVİ YIKILMIŞTIR.
 
MISRİ CAMİİ;1466 YILINDA AKŞEMSETTİN'İN HALİFELERİNDEN ABDURRAHİM KARAHİSARİ ADINA ŞAHKANCIOĞLU EVLİKA KASIMPAŞA TARAFINDAN TEK KUBBELİ 1 MESCİT OLARAK YAPTIRILMIŞTIR, ABDÜRRAHİM KARAHİSARİ'NİN ÖLÜMÜ ÜZERİNE O TARİHTE SADRAZAM OLAN KASIMPAŞA 4 KUBBELİ ETRAFI AÇIK OLAN YERİ KAPATARAK BURAYI 1483 YILINDA CAMİ HALİNE GETİRMİŞTİR. 1863 YILINDA MEYDANA GELEN DEPREM NEDENİ İLE KUBBELERİ YIKILAN CAMİ'YE TOPRAK DAM İLAVE EDİLMİŞTİR, CUMHURİYET DEVRİNDE İSE TEK KUBBE HALİNDE YENİDEN YAPILMIŞTIR. 1948 YILINDA RESTORE EDİLMİŞTİR, SELÇUK TARZINDA MOZAİK ÇİNİ MİHRABI DİKKATİ ÇEKİCİDİR.
 
KUYULU CAMİİ;SELÇUKLULARDAN KALMADIR, MİNARESİ TUĞLADAN ÖRÜLMÜŞTÜR, MİNARESİ KUYU ÜZERİNE İNŞA EDİLDİĞİ İÇİN KUYULU CAMİ İSMİ İLE ANILMAKTADIR, KİTABESİ OLMADIĞI İÇİN KİMİN TARAFINDAN YAPTIRILDIĞI BİLİNMEMEKTEDİR.
 
KUBBELİ MESCİT;SAHİPATA OĞULLARI ZAMANINDA 1331 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, AFYONKARAHİSAR KALESİ İLE HIDIRLIK ARASINDA Kİ ESKİ MAHALLELER İÇİNDEDİR. KÜÇÜK VE TEK KUBBELİDİR, KESME TAŞ İLE KAPLIDIR. MİNARESİ KAPI ÜZERİNDE AHŞAP İKEN SON ZAMANLARDA TUĞLADAN YAPILMIŞTIR, TEK KANATLI SELÇUK TARZINDA OYMALI 1 KAPISI VARDIR.
 
ARASTA MESCİDİ;1325 YILINDA HOCA MEHMETOĞLU HACI İSMAİL BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, TEK KUBBELİ 1 MESCİTTİR. AFYONKARAHİSAR KASAPLAR ÇARŞISI İÇİNDE, BAKIRCILAR İÇİNE YAKIN DÜKKANLAR ARASINDADIR.
 
KABE MESCİDİ;1397 YILINDA HACI MEHMET BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, KABE ÖLÇÜLERİNE UYGUN OLARAK YAPTIRILDIĞI İÇİN BU İSİMLE ANILMAKTADIR. TEK KUBBELİDİR, KAPISI YERDEN BİRAZ YÜKSEKTİR. MERDİVENLE ÇIKILMAKTADIR, ULUCAMİ'NİN BATISINDADIR.
 
AK MESCİT;1398 YILINDA KETENCİ HACI HASAN OĞLU HACI HAMZA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, BEYAZ BADANALI OLDUĞU İÇİN BU İSİMLE ANILMAKTADIR. KİTABESİ MEVCUTTUR, AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NİN HIDIRLIK ETEKLERİNDEDİR.
 
SAHİPLER TÜRBESİ;AFYONKARAHİSAR'DA, BUĞDAY PAZARI İÇİNDEDİR. YÜZÜ KESME TAŞ KAPLIDIR, TEK KUBBELİ GENİŞ 1 TÜRBEDİR. SAHİPATA OĞLU NUSRETİDDİN AHMETBEY TARAFINDAN, EŞİ VE AİLESİ İÇİN YAPTIRILMIŞTIR.
 
GEDİK AHMETPAŞA MEDRESESİ (TAŞ MEDRESE);CAMİ-HAMAM-İMARETİ İLE 1 KÜLLİYE OLAN TAŞ MEDRESENİN İMARET KISMI YIKILMIŞ 1 VAZİYETTEDİR, DIŞ DUVARLARI KESME TAŞLA KAPLIDIR. ORTASINDA 1 AVLU MEVCUTTUR, BURAYA AÇILAN KUBBELİ ODALARDAN MÜTEŞEKKİLDİR. 1 OSMANLI ESERİDİR.
 
EĞRET KERVANSARAYI;AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NİN EĞRET (ANITKAYA) KASABASI'NDADIR, SELÇUKLU VE OSMANLI KERVANSARAYLARINA BENZEMEYEN BU KERVANSARAY'IN GERMİYAN OĞULLARI DEVRİ'NE AİT OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR.
 
ALTIGÖZ KÖPRÜSÜ;1214 YILINDA AKKOYUNLU OYMAĞI BEYLERİNDEN İLYAS BİN OĞUZ TARAFINDAN ŞEHİR İÇİNDE Kİ AKARÇAY ÜZERİNDE YAPTIRILMIŞTIR, UZUNLUĞU 44 METREDİR. SELÇUKLULAR ZAMANINDA YAPILAN BU KÖPRÜ OSMANLILAR ZAMANINDA 1214 YILINDA MİMAR SİNAN TARAFINDAN TAMİR EDİLMİŞTİR.
 
GAZLIGÖL KAPLICASI;AFYONKARAHİSAR'A 20 KM. UZAKLIKTADIR, GAZLIGÖL KASABASI'NDADIR. DENİZ SEVİYESİNDEN 1045 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, BURADA MODERN 1 OTEL İLE BİR ÇOK OTEL-MOTEL-PANSİYON-BAKKAL-BÜFE-BERBER-LOKANTA-SAĞLIK OCAĞI-FUTBOL SAHASI-TREN İSTASYONU VB.GİBİ TESİSLER MEVCUTTUR. SUYU SODYUM VE BİKARBONAT'LIDIR, SICAKLIĞI 39 C İLE 47 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. BANYOSU AĞRILI HASTALIKLARA-MİDE RAHATSIZLIKLARINA İYİ GELMEKTEDİR, MEYDANDA BULUNAN ÇEŞMEDEN ÜCRETSİZ OLARAK KAPLICA SUYU DOLDURULUP İÇİLEBİLMEKTEDİR. YALNIZ ÇEŞMENİN TEK OLMASI VE SU DOLDURMAK İSTEYENLERİN ÇOKLUĞU YÜZÜNDEN BAZEN ÇOK FAZLA BEKLEMEKTE GEREKMEKTEDİR. KAPLICALARIN HEMEN YANINDA PAZAR GÜNLERİ BİR ÇOK İL-İLÇE-KASABA VE KÖYÜN AKIN ETTİĞİ 1 PAZAR YERİ KURULMAKTADIR. BU PAZAR YERİNDE HER TÜRLÜ ÜRÜNÜ BULMAK MÜMKÜNDÜR, ÖZELLİKLE PAZAR YERİNDE TAZE CİĞER-KÖFTE-SUCUK EKMEK-BALIK PİŞİRİP SATAN 15-20 SEYYAR SATICI BULUNMAKTADIR. AYRICA GAZLIGÖL KASABASI'NDA Kİ BAYANLAR HER AKŞAM ÜZERİ KAPLICA MEYDANINDA YAPTIKLARI FAZLA KÖY EKMEKLERİNİ GELEN ZİYARETÇİLERE SATMAKTADIRLAR, BU EKMEKLER BUĞDAY UNU İÇİNE PATATES HAŞLANIP KATILDIĞI İÇİN ÇOK LEZZETLİ OLAN EKMEKLERDİR. GAZLIGÖL KAPLICASI'NA GELENLER TARAFINDAN ALINIP ZEVKLE YENMEKTEDİR, YAZ AYLARINDA GAZLIGÖL KAPLICASI TÜRKİYE'NİN DÖRT 1 TARAFINDAN GELEN ZİYARETÇİLERLE DOLUP TAŞMAKTADIR. BURASI AYNI ZAMANDA 1 TATİL VE MESİRE ALANIDIR, AFYONKARAHİSAR'A HER SAAT GİDİP GELEN OTOBÜSLER MEVCUTTUR.
 
GECEK KAPLICASI;AFYONKARAHİSAR'A 18 KM. UZAKLIKTADIR, İNAZ KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDEDİR. AFYONKARAHİSAR-KÜTAHYA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, DENİZ SEVİYESİNDEN 1040 METRE YÜKSEKLİKTEDİR. 2 ADET UMUMİ HAVUZU MEVCUTTUR, SUYUNUN SICAKLIĞI 54 C İLE 56 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. SUYU İÇİNDE SODYUM-KLORÜR-BİKARBONAT BULUNMAKTADIR, BU ÖZELLİKLERİ NEDENİ İLE ROMATİZMA-NEVRALJİ-METABOLİZMA-KADIN HASTALIKLARI-NEZLE-KRONİK BOĞAZ İLTİHAPLARI İÇİN TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. YAZ AYLARINDA DOLUP TAŞAN KAPLICA 61 YATAKLIDIR, KAPLICA CİVARI AFYONKARAHİSAR'LILAR İÇİN AYNI ZAMANDA 1 MESİRE ALANIDIR.
 
ÖMERLİ KAPLICASI;AFYONKARAHİSAR'A 16 KM. UZAKLIKTADIR, İNAZ KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDEDİR. DENİZ SEVİYESİNDEN 1050 METRE YÜKSEKLİKTEDİR, SUYU İÇİNDE SODYUM-BİKARBONAT-KLORÜR MEVCUTTUR, SU SICAKLIĞI 43 C İLE 54 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. BU ÖZELLİKLERİ NEDENİ İLE ROMATİZMA-KIRIK SEKELLERİ-MOTABOLİZMA-KADIN HASTALIKLARI İÇİN TAVSİYE EDİLMEKTEDİR, 2 UMUMİ HAVUZA SAHİPTİR. KAPLICANIN 42 ODASI MEVCUTTUR, BURADA AYRICA LOKANTA-BAKKAL-MANAV-KIRAATHANE VARDIR.
 
BOLVADİN İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
ESİRÜDDİN ESHERİ TÜRBESİ;BOLVADİN İLÇESİ'NDEN İSHAKLI'YA GİDEN KARA YOLU ÜZERİNDE Kİ EBER KÖYÜ'NDEDİR, 6 KARE BİÇİMİNDE TAŞ DUVARLIDIR. ÜST KATI TUĞLADAN ÖRÜLMÜŞTÜR, ESİRÜDDİN ESHERİ'NİN SELÇUKLULAR DÖNEMİNDE YAŞAMIŞ 1 BİLGİN OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR.
 
KIRKGÖZ KÖPRÜSÜ;BOLVADİN İLÇESİ'NE 7 KM. UZAKLIKTADIR, KİTABESİ OLMAYAN KÖPRÜ'YÜ 1550 YILINDA MİMAR SİNAN TAMİR ETMİŞTİR.
 
BOLVADİN ALACA ÇEŞMESİ;1281 YILINDA SAHİP ATA'NIN KÖLESİ BAYRAM TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
 
HEYBELİ KAPLICASI (KIZIL KİLİSE KAPLICASI);AFYONKARAHİSAR VİLAYETİNE BAĞLI BOLVADİN İLÇESİ'NİN ÇOBANLAR BUCAĞI'NDADIR, AFYONKARAHİSAR'A 30 KM. UZAKLIKTADIR. DENİZDEN YÜKSEKLİĞİ 1000 METREDİR, 1945 YILINA KADAR KIZILKİLİSE KAPLICASI OLARAK ANILIYORDU. BU TARİHTE İSMİ DEĞİŞTİRİLEREK HEYBELİ KAPLICASI İSMİNİ ALMIŞTIR, SUYU SODYUM-BİKARBONAT-KALSİYUM-SULFAT'LIDIR, BU ÖZELLİĞİ NEDENİ İLE ROMATİZMA-NEVRALJİ-MİALJİ-NEVRİT-KADIN HASTALIKLARI-BARSAK SANCILARINA BANYOSU İYİ GELMEKTEDİR. SUYUNUN SICAKLIĞI 46 C- İLE 52 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR, BURADA 60 ODALI 120 YATAK MEVCUTTUR. LOKANTA-GAZİNO-BAKKAL-MANAV MEVCUTTUR, BOLVADİN-ÇAY KARAYOLUNDAN 1 KM. İÇERİDEDİR.
 
KIZIL KİLİSE HÖYÜĞÜ-HAMİDİYE KÖYÜ HÖYÜĞÜ-EBER KÖYÜ HÖYÜĞÜ-OĞUZ ÖRENİ KÖYÜ HÖYÜĞÜ-KARAMIK KARACAÖREN HÖYÜĞÜ.
 
ÇAL İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
ÇAY KERVANSARAYI;11.GIYASEDDİN KEYHÜSREV'İN EMRİYLE ÜMERADAN YUSUF BİN YAKUPBEY TARAFINDAN MİMAR OĞULBEY'E 1279 YILINDA YAPTIRILMIŞTIR, YANINA BİRDE MEDRESE EKLENMİŞTİR.
 
KARAMIK KÖYÜ HÖYÜĞÜ-GENELİ KÖYÜ HÖYÜĞÜ-KARAMIK KARACAÖREN KARAMUSA HÖYÜĞÜ-DEVE DERESİ HÖYÜĞÜ-MALTEPE HÖYÜĞÜ.
 
DAZKIRI İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
EVCİLER KÖYÜ HÖRÜĞÜ-YÜREĞİL KÖYÜ HÖRÜĞÜ.
 
DİNAR İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
DİNAR OVA HÖYÜĞÜ-YAPAĞILI KÖYÜ HÖRÜĞÜ (YEŞİL HÖRÜK)-BOZHÖYÜK-AKGÜN KÖYÜ DEMİRLİ HÖYÜĞÜ-İNCESU KÖYÜ KIYITEPE HÖYÜĞÜ VE TÜLÜTEPE HÖYÜĞÜ-AFŞAR KÖYÜ BAĞLARI-ÇULOVASI ISMARLI KÖYÜ HÖYÜĞÜ.
 
EMİRDAĞ İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KARACALAR KÖYÜ HÖRÜĞÜ-FRİKLİ KÖYÜ GÖKTAŞ MEVKİİ-HİSAR KÖYÜ ÖRENİ-SALİHLER HÖYÜĞÜ-AŞAĞI PİRİBEYLİ HÖRÜĞÜ-BAĞLICA KÖYÜ KARA HÖYÜĞÜ-TEZKÖY HÖRÜĞÜ-BADEMLİ KÖYÜ AKÇAŞAR MAHALLESİ ÖREN YERİ.
 
İHSANİYE İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
AVDALAS KALESİ;AFYONKARAHİSAR'A 30 KM. UZAKLIKTADIR, İHSANİYE İLÇESİ'NE BAĞLI AYAZİN KÖYÜ'NDEDİR. AFYONKARAHİSAR'DAN 20 KM. GİDİLDİKTEN SONRA KARAYOLU GAZLIGÖL KASABASI'NDA 2'YE AYRILMAKTADIR. SAĞ TARAFTA Kİ YOL TAKİP EDİLEREK 10 KM. DAHA GİDİLDİKTEN SONRA AYAZİN KÖYÜ'NE ULAŞILABİLİR, TÜF KAYAYA OYULAN BU KALENİN M.Ö.100 YILINA DAYANAN 1 TARİHİ VARDIR.
 
BAYRAMELİLER KALESİ;AFYONKARAHİSAR İLÇESİ'NE BAĞLI İHSANİYE İLÇESİ'NE BAĞLI DÖVER KASABASI İLE BAYRAMELİLER KÖYÜ ARASINDADIR, SARICA KÖYÜ YOLU ÜZERİNDEDİR.
 
DÖĞER KERVANSARAYI;AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NİN İHSANİYE İLÇESİ'NE BAĞLI DÖĞER KASABASI'NDADIR, 11.SULTAN MURAT HAN KARAMANOĞULLARI ÜZERİNE SEFERE ÇIKTIĞINDA BURADA KONAKLAMIŞ VE BURADA 1 KERVANSARAY YAPILMASI EMRETMİŞTİR. BUNUN ÜZERİNE HİCRİ 837, MİLADİ 1434 YILINDA BU KERVANSARAY YAPILMIŞTIR. 2 KATLIDIR, ÜST KATI YOLCU ODALARIDIR. ALT KATI DEVELERE AİTTİR, 1 OSMANLI ESERİDİR.
 
OSMANKÖY KÜMBETİ;İHSANİYE İLÇE SINIRLARI İÇİNDEDİR, HERDEM BAHAR TÜRBESİ VE BABA TÜRBESİ OLARAKTA ANILMAKTADIR.
 
GAZLIGÖL KASABASI AKVİRAN KÜMBETİ;2 KATLIDIR, 2.KATIN KEMERLİ CEPHESİ GEOMETRİK ŞEKİLLERLE SÜSLENMİŞTİR.
 
ABLAK HÖYÜK-BEYKÖY HÖRÜĞÜ-KARACAAHMET KASABASI KOCAAN HÖYÜĞÜ-LİĞEN KÖYÜ HÖYÜĞÜ-EĞRET KÖYÜ HÖYÜĞÜ-YENİCE KÖYÜ HÖYÜĞÜ-GAZLIGÖL KASABASI AKÖREN KÖYÜ HÖYÜĞÜ.
 
SANDIKLI İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
ULUCAMİ;1397 YILINDA YAPILMIŞTIR.
 
SANDIKLI KALESİ;GERMİYANOĞULLARI SULTANI YAKUP BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, PREHİSTORİK BİR HÖYÜK ÜZERİNE 3 KAT SUR İLE ÇEVRİLMİŞ KÜÇÜK 1 KALEDİR. BU GÜN İÇİN, 8-10 METRE UZUNLUĞUNDA 1 DUVARI KALMIŞTIR.
 
HÜDAİ KAPLICASI;AFYONKARAHİSAR VİLAYETİ'NİN SANDIKLI İLÇESİ'NİN 9 KM. GÜNEY BATISINDADIR, DENİZ SEVİYESİNDEN 1000 METRE YÜKSEKLİKTEDİR. BURADA SICAK SU BANYOSU YANINDA ÇAMUR BANYOSU-BUĞU BANYOSU YAPMAKTA MÜMKÜNDÜR, ÇAMUR BANYOSU KISMI 2 ADETTİR. BİRİSİ ERKEKLERE, DİĞERİ KADINLARA AİTTİR. DOĞAL BUHARLI BANYO (SAUNA) KISMI DA VARDIR, SUYUNUN SICAKLIĞI 62 C İLE 68 C ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. SUYU KALSİYUM-SODYUM-SULFATLI-BİKARBONAT'LIDIR, BU NEDENLE BANYOSU ARTOZ-ROMATİZMA-ARTRİT-SPONDİLİT-SİYATİK-MİALİJİ-KADIN HASTALIKLARI İÇİN FAYDALIDIR. 9 ÖZEL VE UMUMİ HAVUZ MEVCUTTUR, BUNLARIN İSİMLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;BÜYÜK HAVUZ-ÖN KÜKÜRTLÜ HAVUZ-ARKA KÜKÜRTLÜ HAVUZ-KADINLAR ÇELİKLİSİ-ERKEKLER ÇELİKLİSİ-NURLU HAVUZ-PERİLİ HAVUZ-MERMER KÖŞK-VALİ HAVUZU, ÇAMUR BANYOSU İSE YUKARIDA Kİ HASTALIKLARDAN AYRI OLARAK KIRIK ÇIKIK SEKELLERİ-ÇOCUK FELÇLERİ İÇİN DE TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. BURADA OTEL-TRAMPLENLİ 1 YÜZME HAVUZU-GAZİNO-FIRIN-BAKKAL-MANAV-KASAP-BERBER-LOKANTA BULUNMAKTADIR. TOPLAM 1046 YATAK KAPASİTESİNE SAHİPTİR, AYNI ZAMANDA 20 DÖNÜMLÜK 1 ÇAMLIĞA SAHİP MESİRE ALANIDIR. BU NEDENLE YAZ AYLARINDA, ZAMAN ZAMAN ARTAN TALEP KARŞILANAMAMAKTADIR.
 
KUSURA (DOĞANSU) HÖYÜĞÜ-EKİNOVA (SİNEKLİ) HÖYÜĞÜ-MENTEŞ (ALACAMESCİT) HÖYÜĞÜ-HÜDAİ HAMAM ÇİFTLİK HÖYÜĞÜ-MURTAZA HÖYÜK-KOZLUCA HÖYÜK.
 
SİNCAN İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
KUREYŞ BABA TÜRBESİ;SİNCANLI İLÇESİ'NE BAĞLI BOYALI KÖYÜ'NDEDİR, ALT KATI 4 ÜST KATI 8 KÖŞELİ PİRAMİT TUĞLA İLE ÖRÜLMÜŞTÜR. KESME TAŞTAN YAPILMIŞTIR, 1 SELÇUKLU ESERİDİR.
 
SENİRKÖY ÖRENİ-NUH KÖYÜ KARATAŞ MEVKİİ-KIRKA KÖYÜ HÖYÜĞÜ-YÖRÜK MEZARI-AKÖREN KÖYÜ HÖYÜĞÜ-BOYALI KÖYÜ HÖYÜĞÜ-KÜÇÜK HÖYÜK-ÇATKUYU KÖYÜ.
 
SULTANDAĞI İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
İSHAKLI KERVANSARAYI;AFYONKARAHİSAR'A BAĞLI SULTANDAĞI İLÇESİ'NDEDİR, AFYONKARAHİSAR-KONYA KARAYOLU ÜZERİNDEDİR. 1249 YILINDA İZZETTİN KEYKAVUS'UN BEYLERİNDEN SAHİPATA ALİ BİN EL HÜSEYİN TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, AÇIK AVLUSU VARDIR. KAREYE YAKIN DİKDÖRTGEN 1 PLANA SAHİPTİR, ORTASINDA KÜÇÜK 1 MESCİT YER ALMAKTADIR. 1 SELÇUKLU ESERİDİR.
 
İSHAKLI HİSAR HÖYÜĞÜ.
 
ŞUHUT İLÇESİ'NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;
 
TOPRAKKALE;ŞUHUT İLÇESİ'NİN ŞENİR KÖYÜ'NDEDİR, 2000 METRE YÜKSEKLİKTEDİR.
 
KARADİLLİ KEPİRTEPE HÖYÜĞÜ-BALÇIKHİSAR HÖYÜĞÜ.